Marek Kochan: prawdopodobnie nie istnieję

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 21:11
Jeżeli twierdzenie, że jeśli kogoś nie ma na Fecebooku, to nie istnieje jest prawdziwe, to Marek Kochan jest jego zaprzeczeniem. - Jest wielu Marków Kochanów na Facebooku, ale żaden nie jest mną - mówi dramaturg. Śmieje się, że pewnie jest wynajętym autorem, który tylko daje głos.
Audio
  • Rozmowa z Markiem Kochanem, dramatopisarzem (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Dramaty wybrane Marka Kochana
Okładka książki "Dramaty wybrane" Marka KochanaFoto: Instytut Literatury

Marek Kochan wyjaśnia, że dlatego zajmuje się dramatem, a nie bieżącą publicystyką, żeby próbować powiedzieć coś, co będzie ponadczasowe. Dobrym przykładem jest dramat "Rio", który został napisany w 2011 roku, miał swoją wersję radiową, a dwa lata temu został wystawiony w Teatrze Telewizji. - Wydaje mi się, że dotyka takiego zjawiska, które ciągle jest aktualne, jakim jest kryzys zaufania - podkreśla pisarz.

Zwraca uwagę, że kiedyś funkcjonowało powiedzenie pewne jak banku, ale obecnie się zdewaluował, bo banki upadają, łączą się, albo same stosują nieuczciwe metody wobec klientów, czego przykładem są kredyty frankowe.

Innym tematem, którym się zajmuje jest prawda, zwłaszcza że granica między tym co istnieje i co nie istnieje trochę się zaciera. Najlepszym przykładem są media społecznościowe, bo nie wiadomo, czy kiedy ktoś zamieści zdjęcie, to faktycznie jest wizualizacją relacji z pobyty gdzieś tam, czy fotomontażem. - W dramatach próbuję drążyć takie zagadnienia, które wychodzą ze świata aktualnego, ale są w głębszym sensie znakiem czasów, niż tylko konkretnym wydarzeniem - mówi.

Marek Kochan jest autorem ponad dwudziestu dramatów, nagradzanych w Polsce i za granicą, prezentowanych m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie, Buenos Aires oraz w Nowym Jorku. Kilkanaście z nich zrealizowano w Teatrze Polskiego Radia, a dwa w Teatrze Telewizji TVP.

Jego zbiór "Dramaty wybrane" został wydany przez Instytut Literatury, narodową instytucję kultury utworzoną na mocy rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zawiera dramaty: "Holyfood", "Rio", "Reduty", "Makaki z Celebes", "Lento rubato", "Traktat o miłości" i "Niebieskie oczy proletariatu".

***

Tytuł audycji: Moje Książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Marek Kochan (pisarz, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, wykładowca akademicki)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 21.11

ag


Czytaj także

"Nadal poraża i ujmuje" - nowe wydanie kultowej książki Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 13:50
Gdy w 1976 roku książka "Kalendarz i klepsydra" pojawiła się na rynku, ustawiały się po nią długie kolejki. Tom zawierał m.in refleksje Tadeusza Konwickiego na temat współczesnej literatury, czasów stalinizmu, anegdoty z życia towarzyskiego i literackiego, portrety prywatne ludzi kultury, sylwetkę kota Iwana (który pojawił się później w książce dla dzieci "Dlaczego kot jest kotem?"), relacje z podróży, recenzje filmów i książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leopold Tyrmand we wspomnieniach bliskich i znajomych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 10:10
- Leopold Tyrmand - jak powiedział mi jeden z rozmówców - cieszył się popularnością telewizyjną w czasach, kiedy jeszcze nie było telewizji w Polsce. Wszyscy wiedzieli, kim jest - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Urbanek, autor książki "Zły Tyrmand".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Fiedorczuk o nowej powieści "Pod słońcem"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:20
W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy z pisarką i poetką Julią Fiedorczuk, laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018, o jej nowej powieści "Pod słońcem". To poruszająca saga o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych powojennych czasach, a jednocześnie mierzyć się z przeszłością. 
rozwiń zwiń