Wieczór z literaturą arabską

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 20:09
Magda Mikołąjczuk zaprasza do spotkania z literaturą Sudanu. W audycji recenzją powieści "Sezon migracji na północ” At-Tajjiba Saliha.
Audio

Dla czytelników ta książką może być prawdziwym odkryciem. To opowieść o młodym mężczyźnie, który po wielu latach wraca do swojej rodzinnej wioski w Sudanie. Tam odkrywa, że wśród znanych mu osób jest ktoś zupełnie obcy - Mustafa Sa'id. Mężczyźni szybko się zaprzyjaźniają i Mustafa opowiada młodszemu koledze poruszającą historię swojego życia podczas pobytu w Londynie lat dwudziestych, tuż po I wojnie światowej.

Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1966 i wywołała prawdziwą burzę w środowisku arabskim. W Egipcie umieszczono ją na indeksie i objęto zakazem druku na prawie 30 lat .

W 2001 r. powieść „Sezon migracji na północ" została uznana przez Akademię Literatury Arabskiej w Damaszku za najważniejszą powieść arabską XX wieku.

Magda Mikołajczuk „zaraża” też poezją  Justyny Bargielskiej i powieścią Andrzeja Stasiuka - "Taksim”.

Autorka doradza także co wybrać z wielu propozycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Impreza  rozpoczyna się pod patronatem medialnym Polskiego Radia.  

(mk)

Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abraham Joshua Hesche

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 21:00
Abraham Joshua Heschel (1907-1972) urodził się w Warszawie, mając za przodków wybitnych cadyków - przywódców religijnych ruchu chasydzkiego. Zdołał wymknąć się Szoah, wyjeżdżając latem 1939 roku do USA...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walczymy o zerowy VAT"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 09:52
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.
rozwiń zwiń