Wiesław Myśliwski: gdybyśmy w młodości wiedzieli to, co na starość, to inaczej byśmy żyli

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:30
W "Uchu igielnym", czyli w przejściu w murach obronnych Sandomierza bohater młody spotyka się z sobą samym, ale starym. Jeden czeka na miłość życia, drugi wspomina swoją miłość i inne ważne zdarzenia ze swego życia.
Audio
  • Rozmowa z Wiesławem Myśliwskim o jego powieści "Ucho igielne" (Moje książki/Jedynka)
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Ucho igielne" to - jak mówi autor Wiesław Myśliwski - ostatnia jego powieść. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim o zderzeniu niemodnej starości z modną młodością, o miłości, która nie zważa na wiek i o pamięci, która "służy w równym stopniu zapominaniu, na szczęście". Przypominamy rozmowę z Wiesławem Myśliwskim o jego powieści.

>>> [Jerzy Radziwiłowicz czyta w Programie 1 Polskiego Radia wybrane fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne".]

Autor wspomina, że kiedy był młody wróżyła mu cyganka. Przyznaje, że ta scena znalazła się w powieści i odczucia młodego bohatera były takie, jak jego przed laty.

Wiesław Myśliwski wspomina, że jak miał 17 lat to nie myślał o starości. - To była tak odległe, że przez głowę mi nie przeszło, że to może mnie dotyczyć - mówi dwukrotny laureat literackiej nagrody NIKE. Więc o całej sprawie zapomniał. Po "Ostatnim rozdaniu" miał już nie pisać. Ale nie tak dawno obudził się ze wspomnieniem tego zdarzenia. - I pomyślałem, że skoro mnie to po tylu latach się przypomniało, to może coś w tym jest, może jest w tym jakaś zachęta, żeby napisał jeszcze jedną książkę - mówi Magdzie Mikołajczuk.

Zwraca uwagę, że obecnie zapanował kult młodości, który jest dość świeży. - Człowiek starzeje się wewnątrz, ale my tego nie dopuszczamy uważając, że ciało jest ważniejsze od rozumu - zauważa. W jeszcze nie tak odległej przeszłości, nie mówiąc o starożytności, szacunkiem cieszyli się ludzie starzy, bo to oni byli pamięcią społeczeństwa. 

Wiesław Myśliwski mówi też o mowach pogrzebowych pisanej na zamówienie, o świetnej nalewce i wyjaśnia, dlaczego cieszą go sukcesy polskich siatkarzy, choć do sportu ma krytyczny stosunek.

Posłuchaj całej rozmowy. W audycji także Tadeusz Lewandowski recenzuje książki na Mikołajki.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 21.11

ag

 

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 10:57
W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: Władkowi Łokietkowi należało się, żeby go wprowadzić do grobu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:58
 - Był rok przerwy powieściowej, jeden rok bez premiery odkąd zaczęłam pisać, i przez ten rok myślałam ciągle o Władysławie Łokietku. On jakoś towarzyszy mi na dobre i na złe, jakbym mu przysięgała - mówi w magazynie "Moje książki" autorka "Wojennej korony" - czwartej części cyklu "Odrodzone królestwo". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żywopłoty" - bardzo udany debiut Marii Karpińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 21:07
- Ta książka jest o potrzebie stwarzania siebie za pomocą słów. Myśl, że żeby stworzyć siebie, by poczuć się sobą, musimy się opowiedzieć wydała mi się na tyle fascynująca, że postanowiłam stworzyć książkę, która oddaję tę myśl w sposób bardzo dosłowny - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Maria Karpińska.
rozwiń zwiń