Polska oczami młodego Azera z powieści "Baku, Moskwa, Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:16
Sadik, bo tak ma na imię główny bohater i narrator powieści "Baku, Moskwa, Warszawa" Marcina Michała Wysockiego przechodzi różne perypetie życiowe, które wiodą go ostatecznie do wymarzonej Polski, w której osiada w okresie przemian ustrojowych Bloku Wschodniego. Ma ciekawe obserwacje o naszym kraju, zaskakujące dla Polaków.
Audio
  • Marcin Michał Wysocki o swojej powieści "Baku, Moskwa, Warszawa" (Moje książki/Jedynka)
Oładka książki Baku, Moskwa, Warszawa
Oładka książki "Baku, Moskwa, Warszawa"Foto: mat. prasowe

Młody Azer, artysta plastyka, który kierując się w życiu dwiema najważniejszymi dla siebie wartościami: potrzebą wolności oraz pragnieniem miłości, staje się wiecznym imigrantem. Jego losy są opowiedziane z perspektywy osoby dorosłej, sześćdziesięcioparoletniej, przytaczającej najważniejsze zdarzenia ze swojego życia, pod kątem tych dwóch imperatywów, które nim kierowały. W ten sposób zaznajamiamy się ze skróconą historią Azerbejdżanu i kulturą tego egzotycznego kraju, także kulinarną; codziennym życiem w powojennym Baku, jak również losami chłopców z różnych republik radzieckich, wcielanych siłą do Armii Czerwonej. Zasmakujemy studenckiej rzeczywistości w Moskwie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku oraz poznamy obraz ówczesnej bohemy, prezentującej swoje prace na stołecznym Arbacie.

Bohater ma swój pierwowzór w rzeczywistości
Marcin Michał Wysocki przyznaje, że bohater jego powieści ma swój pierwowzór w rzeczywistości. Ajdina Łazimowa, bo tak nazywa się pierwowzór, autor poznał w Chorwacji. Tam wysłuchał wielu opowieści, które postanowił przelać na papier. - Zainteresował mnie jako człowiek z pasją, a tak naprawdę opowiadał o rzeczach, które z jednej strony były mi znane, takie jak pierestrojka, a z drugiej strony kompletnie nowe, z jego punktu widzenia - mówi pisarz. Zainteresowało go spojrzenie młodego Azera na Polskę, który widział rzeczy, o których Polacy zdążyli już zapomnieć.

Spojrzenie na Polskę
W powieści bohater spotyka Bułata Okudżawę, który opowiada mu o Polsce. - Bułat zbudował mu marzenie o miejscu, gdzie panuje wolność - mówi autor. Marcin Michał Wysocki przyznaje, że ten wątek został wymyślony. A pierwowzór, który mieszka w Polsce ponad 20 lat i jeździ do Hiszpanii malować tam obrazy, nadal uważa, że w Polsce jest większa demokracja niż w Hiszpanii, nie w innych krajach, nie na Zachodzie. - Przyjechał do Polski w latach 90-tych i bez względu na to, jak byśmy oceniali okres późniejszy, bo różnie bywało, to to osiągnięcie było niesłychane i to chciałem pokazać - wyjaśnia pisarz. Zauważa, że obcy często dostrzegają rzeczy, na które my nie zwracamy uwagi.

W powieści opisane są różnice w mentalności Polaków i Azerów. Autor przemyca też wiele przepisów kulinarnych, nie tylko azerskich.

Posłuchaj całej audycji, w której usłyszeć można fragmenty powieści w interpretacji Andrzeja Ferenca i recenzje nowych książek Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje Książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Marcin Michał Wysocki (pisarz)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 21.07

ag


Czytaj także

"Gorzki świat" - nowy wybór opowiadań Josefa Škvorecký'ego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 21:06
Zawsze chciałem umieć rozbawić czytelnika pisząc jednocześnie o sprawach ważnych - twierdził czeski gigant literatury, Josef Škvorecký. Czy realizację tego postanowienia znajdziemy w opowiadaniach zebranych w tomie "Gorzki świat"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe grozy" - hipnotyzująca i magiczna opowieść z serca Warmii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:05
"Małe grozy" to powieściowy debiut Łukasza Staniszewskiego i jednocześnie hołd złożony rodzinnej Warmii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynni ludzie i ich biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:01
W związku ze Światowym Dniem Książki (przypadającym 23 kwietnia) rozmawiamy z Aleksandrą Rybką, autorką książki "Pokaż mi swoją bibliotekę". Przypominamy też archiwalne rozmowy ze sławnymi ludźmi o ich bibliotekach
rozwiń zwiń