Wojciech Bonowicz: możemy przyjrzeć się Józefowi Tischnerowi jego własnymi oczami

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:25
Mija 20 lat od śmierci Józefa Tischnera - wybitnego duchownego i filozofa, obdarzonego wspaniałym poczuciem humoru. W magazynie "Moje książki" mówiliśmy o nowej, rozszerzonej wersji książki "Tischner. Biografia" autorstwa Wojciecha Bonowicza. Nowością jest między innymi dziennik pisany przez Józefa Tischnera w gimnazjum. 
Okładka książki Tischner. Bografia
Okładka książki "Tischner. Bografia"Foto: mat. promocyjne

Wojciech Bonowicz mówi o nim tak: "myślę, że od lat szukam u niego tego samego - życia. Chciałbym zarazić siebie i innych jego podziwem dla życia, które toczy się wieloma nurtami, czasem nas zaskakując, czasem zachwycając, a czasem niepokojąc". 

Posłuchaj
28:13 2020_06_24 21_07_03_PR1_Moje_Książki.mp3 Nowa, rozszerzona wersja książki "Tischner.Biografia". (Moje książki/Jedynka)

 

"W tym dzienniku jest wszystko"

Autor na antenie Programu 1 Polskiego Radia zdradził, że pisząc pierwszą biografię nie miał dostępu do dziennika ks. prof. Józefa Tischnera z lat gimnazjalnych. - Dzisiaj można opisać ks. Tischnera z tamtego czasu wojennego i powojennego. To jest wielka sprawa - mówił Wojciech Bonowicz. - W tym dzienniku jest wszystko, jego pragnienie zostania dziennikarzem, filozofem i pragnienie, żeby zrobić coś dla ludzkości. Być Judymem, który będzie ratował ludzi - dodał.- Dzięki temu dziennikowi mamy wgląd w ten świat pełen sprzeczności, fascynujący świat - podkreślił Wojciech Bonowicz. - To co jest wielkim atutem tych rozdziałów, biografii jest to, że możemy przyjrzeć się Józefowi Tischnerowi jego własnymi oczami i nie polegamy na jego świadectwie 50 lat później, tylko widzimy go właśnie w tym momencie, kiedy on decyduje - dopowiedział autor biografii. >>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]: Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei 

Ponadto w audycji:

- o czeskiej powieści Petra Stančíka "Bezrożec" (w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej). To z jednej strony parodia kryminału, z  zabawnymi wątkami erotycznymi, a z drugiej - przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Pewnej nocy na Cesarskiej Wyspie ginie w pożarze dwanaście samic nosorożca. Po co w stolicy Czech, pośrodku Wełtawy, ktoś hoduje nosorożyce? Inspektor Lavabo rozpoczyna śledztwo. Ustalenia prowadzą go do siedmiu obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. „Bezrożec” nominowany był w 2019 r. do najważniejszej czeskiej nagrody literackiej - Magnesia Litera. Gościem audycji był Mariusz Szczygieł. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wojciech Bonowicz (autor książki "Tischner. Biografia") 

Data emisji: 24.06.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

ans

Czytaj także

Szalony kryminał na lato. Mariusz Szczygieł o czeskiej powieści Petra Stančíka "Bezrożec"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 21:07
To z jednej strony parodia kryminału, z zabawnymi wątkami erotycznymi, a z drugiej - przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Książka była nominowana do najważniejszej czeskiej nagrody literackiej - Magnesia Litera.
rozwiń zwiń