"Strach, który powraca" – nowa powieść Magdy Stachuli. "To odpowiedź na prośby czytelników"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:00
Autorka thrillerów psychologicznych w książce "Strach, który powraca" wraca do bohaterów swojej debiutanckiej książki "Idealna" – młodej kobiety i jej męża, teraz już z małą córką. W życie rodziny znowu wkrada się zło o nieznanym źródle.
Okładka książki Magdy Stachuli Strach, który powraca
Okładka książki Magdy Stachuli "Strach, który powraca"Foto: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Posłuchaj
46:12 2020_07_08 21_07_02_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Strach, który powraca" - nowa powieść Magdy Stachuli (Moje książki/Jedynka)

 

Czerwona koperta bez nazwiska i adresu. Skąd się tu wzięła z samego rana? Galop myśli i pulsowanie w klatce piersiowej. Chwilę się waham, ale otwieram. Koronkowe stringi i biustonosz. Uśmiech ulgi, dawno nie dostałam od męża prezentu bez okazji. Satynowy komplet jest piękny, delikatny w dotyku.

Ale zaraz, czemu stanik jest o trzy numery za duży? Przecież Adam zna mój rozmiar. Serce bije mi coraz szybciej. Już kiedyś to przeżyłam. Staram się oddychać powoli. To na pewno pomyłka. Niemożliwe, żeby to była ona. A co, jeśli wróciła i tym razem zechce odebrać mi córkę?

Następnego dnia, gdy piekę z Amelką muffinki, na stole wibruje telefon. "Nie zasługujesz na to, co masz". I już wiem, że zaczęło się najgorsze…

"Kontynuacja thrillera? Myślałam, że to niemożliwe"

Skąd pomysł, by powrócić do bohaterów z "Idealnej"? Jak wyjaśniła w audycji "Kulturalna Jedynka" Magda Stachula, to odpowiedź na prośby czytelników.

- Kiedy ukazała się "Idealna" dostawałam wiele pytań, próśb, sugestii dotyczących kontynuacji. Na początku myślałam, że to jest niemożliwe, żeby napisać kontynuację thrillera. Uważałam, że to mało wiarygodne, by tę samą osobę znów spotkało coś złego. Piorun nie trafia dwa razy w to samo drzewo - stwierdziła. 

- Mimo wszystko myślałam nad tym. Pomyślałam sobie, a czemu by nie spróbować? Wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników. Przecież są ludzie, którzy stale popełniają te same błędy, wybierają niewłaściwe osoby w swoim życiu - wyjaśniła.

Gość radiowej Jedynki zastrzegła, że choć bohaterowie są ci sami, to historia jest już inna. -  Opisałam ją w taki sposób, żeby czytelnicy, którzy nie znają mojej debiutanckiej książki, dobrze odnaleźli się w tej historii. Szczęśliwie, odbieram sygnały, że to się udało. To mnie cieszy - podkreśliła.

"Do stworzenia postaci thrillerowej one są łatwiejsze"

W centrum wydarzeń książek Magdy Stachuli są panie. Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk zaznaczyła, że sama jest kobietą, dlatego łatwiej jest jej stworzyć postać kobiecą.

- Uważam też, że kobiety są bardziej złożone. Mężczyźni są jednozadaniowi. Mam synów. Widzę, jak oni funkcjonują. To jest zupełnie inne podejście do życia. U kobiet jest więcej warstw, wątpliwości. Do stworzenia postaci "thrillerowej" one są łatwiejsze i ciekawsze. Więcej rodzi się dwuznacznych sytuacji w ich życiu, albo one tak to odbierają. Rozdrapują, dzielą na czworo - wytłumaczyła. 

- Bardzo lubię postaci męskie w moich książkach, ale nie ukrywam, że tworzy mi się je dużo trudniej. Nie potrafię tak do końca wejść w psychikę mężczyzn. To jest zawsze dla mnie duże wyzwanie, jak ująć tę perspektywę męską w książce - dodała pisarka i wskazała, że pierwszym recenzentem - dosyć krytycznym i surowym - jej prac jest zawsze jej maż.

- Dla mnie najważniejsze w thrillerach jest utrzymanie napięcia, zwroty akcji, "prawdziwi" bohaterowie. Lubię poczucie "sponiewierania psychicznego" i zaskakujące zakończenie - wymieniła Stachuli. Kto jest jej mistrzem?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Na obcej ziemi" Izraela Joszuy Singera

W audycji "Moje książki" mówiliśmy także o zbiorze opowiadań "Na obcej ziemi" Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Książka została wydana po raz pierwszy w Wilnie, w roku 1925, i z wielu powodów stanowiła ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej.

Tom dotychczas był dostępny tylko w jidysz. Teraz ukazuje się w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego, który opowie o zaletach tej prozy.

Zapraszamy również do zapoznania się z rekomendacjami Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Magda Stachuli (pisarka)

Data emisji: 8.07.2020 r. 

Godzina emisji: 21.05

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: możemy przyjrzeć się Józefowi Tischnerowi jego własnymi oczami

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:25
Mija 20 lat od śmierci Józefa Tischnera - wybitnego duchownego i filozofa, obdarzonego wspaniałym poczuciem humoru. W magazynie "Moje książki" mówiliśmy o nowej, rozszerzonej wersji książki "Tischner. Biografia" autorstwa Wojciecha Bonowicza. Nowością jest między innymi dziennik pisany przez Józefa Tischnera w gimnazjum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szalony kryminał na lato. Mariusz Szczygieł o czeskiej powieści Petra Stančíka "Bezrożec"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 21:07
To z jednej strony parodia kryminału, z zabawnymi wątkami erotycznymi, a z drugiej - przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Książka była nominowana do najważniejszej czeskiej nagrody literackiej - Magnesia Litera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: popełniamy samobójstwo jako gatunek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:30
Najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Kwestia ceny" to thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości, która być może właśnie dobiega końca. W książce pojawia się także m.in. wątek pandemii chociaż powstała przed pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń