Durs Grünbein: poezja to coś poza wszelkimi granicami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:18
- Herberta poznałem bardzo późno. W związku z tym to, że piszę o tym samym to przypadek. Całkowity przypadek, że obaj zajmujemy się Kartezjuszem czy Panem Cogito - mówi w Programie 1 Polskiego Radia niemiecki poeta, eseista i tłumacz Durs Grünbein, który jest laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. 
Durs Grnbein
Durs GrünbeinFoto: PAP/EPA/Timo Lindemann

- Któregoś razu byłem po prostu zaszokowany, że w Polsce jest taki poeta, który w zasadzie zajmuje się tym samym co i dla mnie jest ważne. I to w zasadzie jest takie nasze spotkanie. On nie żyje. Ja jestem jeszcze tutaj. Nasze spotkanie po jego śmierci - mówi gość magazynu "Moje książki".


Posłuchaj
35:40 2020_09_16_21-08-50_PR1_Moje_książki Durs Grünbein z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta (Moje książki/Jedynka)

 

Czytaj też
Durs Grünbein 1200 PAP.jpg
"Jeden z najbardziej znanych i docenianych żyjących poetów języka niemieckiego"

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od ośmiu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy. 

Laureata wskazało w marcu jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska). Ten ostatni stwierdził, że Durs Grünbein jest bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta ponieważ uniwersalna kultura stanowi dla niego punkt odniesienia.

- Jeżeli chodzi o poezję to jest to tak olbrzymi masyw jak góry. Ponieważ ja poznałem poezję wcześnie, zacząłem się wcześnie tym zajmować to zobaczyłem, że to jest coś poza wszelkimi granicami. A któregoś dnia poznałem takiego trzytysięcznika - Herberta i od tamtego czasu błądzę po tej górze - mówi Magdzie Mikołajczuk Durs Grünbein.

Fundacja Herberta/Facebook

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z tłumaczką Katarzyną Sonnenberg-Musiał o "Owocach wiśni" - wydanym właśnie zbiorze opowiadań Osamu Dazaia (1909-1948), jednego z najważniejszych japońskich pisarzy. Jego proza (przede wszystkim powieści "Zmierzch" i "Zatracenie") jest wciąż wznawiana i uważana za kultową, także ze względu na dekadencki życiorys autora. 

W magazynie "Moje książki" także tradycyjnie Tadeusz Lewandowski i jego literackie recenzje. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 21.08

kh

Czytaj także

"Balladyna" jako inspiracja dla współczesnych autorów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:30
Alina wzorowana na popularnej polskiej aktorce, szemrana aplikacja o nazwie Balladyna 2.0., Grabiec jako poczciwy blokers, Balladyna i Alina jako androidy... czyli "Balladyna" Juliusza Słowackiego jako inspiracja dla współczesnych pisarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand o Leopoldzie Tyrmandzie: ojciec wierzył w swoje przekonania i inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:23
- Ojciec pisał, że nawet jeśli będą go prześladować i blokować on i tak będzie przelewał swoje myśli na papier. Nawet jeśli nikt miałby ich nie przeczytać. Tak zaczął pisać "Dziennik 1954". Nie spodziewał się, że on kiedykolwiek zostanie wydany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia syn Leopolda Tyrmanda Matthew Tyrmand.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy byłem kimś innym" - poruszające śledztwo i opowieść o duchowej przemianie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:03
Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Jednocześnie jest to namysł nad źródłem zła i jego powtarzalnością w historii. O książce opowiedziała tłumaczka Joanna Wojcik-Gehin. 
rozwiń zwiń