40:1. "Wizna" - najnowsza książka Jacka Komudy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:28
W magazynie "Moje książki" rozmowa z Jackiem Komudą o jego nowej powieści historycznej "Wizna", opowiadającej o obronie odcinka Wizna nad Narwią na północny wschód od Łomży na historycznym Mazowszu na początku września 1939 roku. Określa się ją jako Polskie Termopile, ze względu na desperacką obronę polskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa pomimo dużej dysproporcji sił polskich obrońców.
Ruiny bunkra na Strękowej Górze w linii obrony Wizna, w którym zginął kapitan Władysław Raginis
Ruiny bunkra na Strękowej Górze w linii obrony Wizna, w którym zginął kapitan Władysław RaginisFoto: ArtMediaFactory/shutterstock

Bitwa, która rozegrała się w dniach 7–10 września 1939 roku pozostawała mało znanym epizodem II wojny światowej. Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.

Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Do tej pory uważano, że Raginis dysponował 720 żołnierzami. Analiza nowych źródeł skłania do przekonania, że nie miał nawet tego. Pod jego komenda mogło znajdować się góra 360 ludzi. 40:1 to symboliczna proporcja liczebności wojsk niemieckich i polskich w walkach pod Wizną (faktyczna wynosi ok. 58:1).

O obronie Wizny szwedzki zespół Sabaton napisał i wylansował piosenkę "40:1"

Sabaton/Youtube

Jacek Komuda to pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest autorem 17 książek, w tym dziesięciu powieści historycznych.  

***

Do słuchania audycji "Moje książki" w środę (23.09) o godz. 21.05 zaprasza Magda Mikołajczuk.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Starzyński: "To jest ta humanitarna niemiecka wojna"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 05:50
– To wojna, której celem jest zniszczenie pamiątek narodowych i zdobyczy kulturalnych, w której giną tysiące kobiet niewinnych i dzieci polskich, starców i mężczyzn cywilnej ludności nie biorącej w wojnie udziału – mówił prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrzesień '39. Ppłk Wacław Lipiński: Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:55
- Walczymy z wolą walki, mimo iż zetknęliśmy się z olbrzymią przewagą wroga i zdajemy sobie sprawę z ciężkich warunków. Walczyć będziemy nadal – mówił w przemówieniu z 21 września 1939 roku szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń