Cherezińska o finale cyklu o Piastach: będę tęsknić za postaciami... fikcyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 08:55
Dzień po premierze powieści "Odrodzone Królestwo" - piątego, ostatniego tomu liczącego ponad cztery tysiące stron cyklu o tym samym tytule, opowiadającego o 60 latach panowania Piastów na przełomie XIII i XIV wieku, w którym autorka historię Polski przeplata z barwną fikcją literacką - gościem Programu 1 Polskiego Radia była Elżbieta Cherezińska.
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta CherezińskaFoto: Dariusz Chereziński

Posłuchaj
34:04 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_11_25 PR1_21_11_38_Moje_książki.mp3 Spotkanie z Elżbietą Cherezińską w "Moich książkach" (Moje książki/Jedynka)

 

Premiera powieści "Odrodzone Królestwo" odbyła w środku pandemii koronawirusa. Czy ta wyjątkowa sytuacja miała wpływ na pracę nad książką?

- Skorzystałam na tym, że się taka pandemiczna chęć współpracy obudziła między ludźmi - udało mi się dzięki temu dotrzeć do dwóch profesorów, do których nie dotarłam przez parę lat. Oni byli tak uprzejmi, że wysłali mi swoje książki mailem. Myślę, że wszyscy mamy takie poczucie, że ponieważ jesteśmy w zamknięciu i wielu rzeczy nie można wykonać samodzielnie, to tam, gdzie możemy pomóc komuś innemu, to pomagaliśmy. Ja też chętnie to robię - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Cherezińska.

Czy to na pewno koniec?

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Czy pisarka może powiedzieć po tych ośmiu latach pracy nad cyklem, że to już jest dla niej zamknięty rozdział? - Moi bohaterowie - przodkowie sprzed siedmiuset lat - wciąż są obecni, wciąż mieszkają w moim gabinecie. Nie zdążyłam posprzątać książek, kartonów, materiałów - przyznała. Dodała, że już zaplanowała remont pomieszczenia. - Daję sobie miesiąc czy dwa, by się godnie pożegnać z Piastami. Potem gabinet będzie "odrodzony" - stwierdziła.


Zapytana do której postaci najbardziej się przywiązała i z którą najtrudniej przyjdzie jej się pożegnać, odpowiedziała, że powinna powiedzieć, że do Władka. - W całym moim zawodowym życiu poświęciłam mu najwięcej czasu a jednocześnie w jakiś sposób chciałam się od niego uwolnić. Nasz związek był trudny, burzliwy i trwał długo. Myślę, że będę bardzo tęsknić za postaciami fikcyjnymi, dlatego że od początku do końca są tworem, wybrykiem mojej wyobraźni - podkreśliła gość radiowej Jedynki.

Obecnie trwają badania genetyczne - próbki pobrano ze szczątków ponad 30 przedstawicieli dynastii Piastów - dzięki którym naukowcy zweryfikują hipotezy dotyczące pierwszych władców Polski. Czy nie warto było zaczekać z zamknięciem cyklu aż zakończą się badania? - Początkowo chciałam poczekać, ale przyszedł czas, że zdecydowałam, że cykl należy zamknąć - powiedziała pisarka i dodała, że na wyniki badań naukowców czeka z zapartym tchem. 

- To będzie dobry temat do dyskusji - oceniła Cherezińska. Zwróciła uwagę, że wiedza na temat Piastów jest stale aktualizowana dzięki odkryciom archeologicznym, nowym metodom badawczym czy nowoczesnym technologiom. - Kto wie, co jeszcze przyniesie przyszłość, czego jeszcze będziemy mogli się dowiedzieć - zauważyła.

Ten temat podejmuję od początku

Gdy pisze się książki historyczne zwykle chce się także powiedzieć coś o naszej współczesności. Co chciała przekazać czytelnikom rozmówczyni Magdaleny Mikołajczuk? - Nigdy nie starałam się komentować powieścią historyczną współczesności, dlatego że współczesność się zmienia a powieść historyczna opowiada jakiś moment, który już miał miejsce - wyjaśniła gość "Moich książek".

W książkach uwagę zwraca jednak wątek feministyczny. - Od drugiego tomu cyklu bardzo ważnym tematem, który rozgrywa się jakby w cieniu głównego nurtu wydarzeń, jest temat dziedziczenia korony i dziedziczenia tronu przez kobiety. Ten dyskurs na temat dziedziczenia przez kobiety podejmuję od samego początku i konsekwentnie go prowadzę - wskazała i wytłumaczyła w audycji, jak wielkie znaczenie miało to dla historii Piastów.

Autorka zaznaczyła, że, gdy bierze się na warsztat postać historyczną, postać autentyczną, zawsze wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Cherezińska przyznała, że ją osobiście bardzo wzrusza i kręci, gdy może w swoich książkach odczarować czarną legendę, która bezpodstawnie przylgnęła do jakieś osoby. Jaką postać miała na myśli?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Elżbieta Cherezińska wyjaśniła także, dlaczego jej Piastowie mówią współczesnym językiem. 

Czytaj także:

"Odrodzone Królestwo"

Trzy wrogie siły wypowiadają wojnę Królestwu.
Rozpoczyna się starcie o przyszłość korony.
Stary król rusza na swą największą wojnę.

Władysław nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych. W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię.

Król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, z rozmachem zdobywa północną Italię i wzmocniony sukcesami zwraca wzrok na Królestwo Polskie. Nowy mistrz proponuje mu coś więcej niż sojusz - rozbiór Królestwa. Rikissa decyduje się na ryzykowną grę. Płoną miasta, wsie i katedry. Wojownicy Trzygłowa tańczą na ołtarzach kościołów. W wielkiej wojnie każdy dzień jest nieprzewidywalny, nawet ostateczna bitwa do której pod Płowcami stają Zakon i Królestwo.Trailer książki Odrodzone królestwo - Elżbieta Cherezińska. Profil: Wydawnictwo Zysk i Spółka


"Odrodzone Królestwo" to finałowa część pięciotomowego cyklu pod tym samym tytułem. Powieść przeprowadza nas przez świat średniowiecznych intryg od północnej Italii przez litewską Wielką Puszczę, krzyżackie zamki i wawelskie zbrojownie. Świat chrześcijański i pogański splatają się ze sobą jeszcze silniej, niż wcześniej.

Walka z Zakonem wchodzi w decydującą fazę, a Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach. Wracają wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Zapraszamy również do zapoznania się z rekomendacjami Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Elżbieta Cherezińska

Data emisji: 25.11.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk

Czytaj także

Paweł Huelle o tomie "Talita": każde opowiadanie to jest przygoda

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 09:30
- Nagle człowiek siada i pisze. To jest tajemnicze, dlaczego akurat wybiera to, a nie coś innego. Myślę, że dzięki temu, że jakąś tam wrażliwość na barwy świata posiadam, to mi owocuje różnymi pomysłami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Portret rodziny z czasów wielkości" - dzieje rodu z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
Co się stanie, gdy historyk, który jest jednocześnie kabareciarzem, postanowi spisać dzieje swojego rodu, pełnego nietuzinkowych postaci, często wybitnych? Wychodzi z tego coś bardzo ciekawego. Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Łubieńskim, autorem książki "Portret rodziny z czasów wielkości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolory ognia" już w księgarniach. "Pierre Lemaitre pisze najlepsze kryminały"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 07:56
Właśnie ukazała się po polsku (w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej) powieść Pierre'a Lemaitre'a - francuskiego autora kryminałów i powieści historyczno-obyczajowych - zatytułowana "Kolory ognia". To kontynuacja "Do zobaczenia w zaświatach" wyróżnionego Nagrodą Goncourtów 2013, czyli najważniejszym laurem w świecie literatury francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etgar Keret: w przyszłości opowieści będą nas otaczać zewsząd

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 08:50
- W przyszłości ludzie nie będą czerpać historii z książek. Oczywiście pewnie będą je kupować, bo lubimy mieć książki, ale opowieści będą nas otaczać zewsząd. Mam taką wizję... - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia izraelsko-polski poeta, pisarz specjalizujący się w krótkich formach prozatorskich, a także reżyser i wykładowca akademicki.
rozwiń zwiń