Ferie z książką. "Tajemniczy ogród" w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 08:30
Zbliżają się ferie, inne niż wszystkie. W magazynie literackim "Moje książki" w Programie 1 Polskiego Radia razem z pisarką Justyną Bednarek mówiliśmy o jej książkach dla najmłodszych, ale także o tym, co dzieci i młodzież lubią czytać i dlaczego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lukaszimilena

czytaj więcej
zima dziecko śnieg shutterstock_522464659 1200.jpg
"Zima z Radiem" - ferie z Programem 1 Polskiego Radia

Od 4 stycznia przez całe ferie o godz. 10.35 i 11.35 - w ramach "Zimy z Radiem" - będziemy emitować fragmenty słuchowiska z 1994 roku wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy  ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci m.in. z Danutą Stenką, Stanisławą Celińska, Boguszem Bilewskim i Katarzyną Łaniewską. 

Pozycja pochodzi z 1911 roku i należy do najpopularniejszych powieści dla dzieci i młodzieży. Mała Mary Lennox mieszkająca w Indiach po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja w Anglii. Nie rozumie nowego świata, a wuj okazuje się dziwnym i nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu.

"Przeciekawa historia"

Justyna Bednarek mówi, że popularność tego typu literatury polega na tym, że jest ona po prostu "dobra". - Tajemniczy ogród" to wspaniała książka, przeciekawa historia. Trochę smutna, trochę wesoła. Ma wszystkie składniki, które są niezbędne, żeby to ciastko nam smakowało i dlatego do niej wracamy - podkreśla pisarka. 

Posłuchaj
42:00 2020_12_30_21-10-56_PR1_Moje_ksiazki.mp3 "Tajemniczy ogród" w radiowej Jedynce (Moje książki/Jedynka)

- Także bogactwo psychologiczne "Tajemniczego ogrodu" przyczynia się do popularności tej książki. Sięgają po nią nie tylko 10-latki, ale też co druga mama, czy co trzeci tata z przyjemnością to przeczyta, dlatego, że ten świat jest opisany w sposób prawdziwy. To nie są płaskie historie. Każdy z nas w jakiś sposób jest w stanie się odnaleźć w tych losach - mówi Justyna Bednarek w radiowej Jedynce. - To, że ta książka jest troszeczkę bez wieku, też sprawia, że cały czas jest czytana - dodaje. 

Czytaj też:


Czytaj też
dziecko zima 1200.jpg
Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Moje książki", w której także - jak zawsze - literackie rekomendacje Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Justyna Bednarek (pisarka)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Trudna historia? Z dystansem i humorem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:02
Fryzjer, który planuje umrzeć w marcu, ojciec projektujący swój grób w kształcie barki ze skrzydłami, programy telewizyjne o rozwoju Polski Ludowej jako afrodyzjak, pociąg do komunizmu dzięki pięknej rusycystce...To wszystko jest w powieści "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który o trudnej historii, śmierci i zemście umie opowiadać w duchu Bohumila Hrabala - groteskowo, z nutą czarnego humoru. Był on gościem Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każdy z nas ma swoją książkę-pocieszycielkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:32
Książki-pocieszycielki to takie, które łagodzą ból, stratę, zwątpienie czy po prostu gorszy nastrój. O swoich książkach-pocieszycielkach opowiadają dziennikarze radiowej Jedynki oraz nasi słuchacze. A Państwo po jakie tytuły sięgają w chwilach słabości?
rozwiń zwiń