"Dziewięć opowiadań z obłędem w tle" - antologia opowiadań współczesnych rosyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 07:48
- To nie ma być tom, który jak człowiek przeczyta, to powie: "ach, wspaniała literatura rosyjska" i pójdzie się powiesić. Wielkim atutem tych opowiadań jest zmiana tonacji - podkreśliła w audycji "Moje książki" Agnieszka Sowińska.
Okładka książki Dziewięć opowiadań z obłędem w tle
Okładka książki "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
38:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_20 PR1_21_11_09_Moje_książki.mp3 "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle" - antologia opowiadań współczesnych rosyjskich pisarzy (Moje książki/Jedynka)

 

"Dziewięć opowiadań z obłędem w tle" to efekt projektu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia "Słowa na Słowa. Polsko-Rosyjska Szkoła Przekładu" mającego na celu wykształcenie nowego pokolenia tłumaczy oraz promocję współczesnych rosyjskich pisarzy. Wyboru opowiadań dokonała jedna z najbardziej znanych i cenionych rosyjskich krytyczek literackich Galina Józefowicz, która o tomie mówi tak:

"Pod bokiem dostojnej, ociężałej i staroświeckiej literatury rosyjskiej, kryjąc się w cieniu, wyrasta literatura zupełnie innego gatunku - młodsza, weselsza i w pozytywny sposób uniwersalna, ogólnoludzka. Właśnie tę literaturę - raczej kobiecą niż męską, raczej rozrywkową niż poważną, raczej aktualną niż tradycyjną - pragnę zaprezentować polskim czytelnikom".

Wielkim atutem tych opowiadań jest zmiana tonacji

audiobook 1200 free
Lektury w Jedynce

Opowiadania, które znalazły się w antologii, są bardzo różne. I poważne, i zabawne. Realistyczne i z elementami fantastycznymi, magicznymi. Czysto współczesne i takie, które - w pewnym stopniu - oglądają się na wielką rosyjską tradycję prozatorską. 

- Wydaje mi się, że Galina Józefowicz chciała dać czytelnikowi kawałek rosyjskiej współczesnej dobrej literatury w maksymalnym jej przekroju, żeby to nie było ograniczanie się wyłącznie do inspiracji wielką tradycją wielkich pisarzy rosyjskich, by literatura rosyjska nie kojarzyła się wyłącznie z jakimiś mrocznymi tematami, traumą - oceniła w Programie 1 prowadząca warsztaty translatorskie Agnieszka Sowińska.

- To nie ma być tom, który jak człowiek przeczyta, to powie: "ach, wspaniała literatura rosyjska" i pójdzie się powiesić. Wielkim atutem tych opowiadań jest zmiana tonacji. Za każdym razem wchodzimy w trochę inny świat, inny język, inny ton - wskazała.

Gość radiowej Jedynki przyznała, że tytuł antologii jest trochę żartem, a trochę nie. - Podczas dziewięciomiesięcznej pracy nad tekstami wyłapywaliśmy jakieś wspólne wątki, słówka. Do dziś żartujemy sobie, że nie ma tekstu rosyjskiego, w którym chociaż jeden z bohaterów się nie wzdryga w którymś momencie - powiedziała.

W audycji "Moje książki" można posłuchać fragmentów kilku opowiadań wraz z komentarzem.

Czytaj także:


Jak Polacy widzą współczesną rosyjską prozę?

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia - jak poinformowała rozmówczyni Magdy Mikołajczuk - przygotowało bardzo obszerny i bardzo ciekawy raport na temat rozpoznawalności współczesnej kultury rosyjskiej w Polsce. Jakie płyną z niego wnioski?

- Jednym z rozpatrywanych w badaniu aspektów była literatura. Okazało się, że niestety ta nasza wiedza ogranicza się do tych wielkich, XIX-wiecznych pisarzy, wielkiej trójcy: Tołstoj, Dostojewski, Czechow - wyjaśniła Sowińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Agnieszką Sowińską oraz do zapoznania się z rekomendacjami Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Agnieszka Sowińska (tłumaczka, dziennikarka)

Data emisji: 21.01.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk

Czytaj także

Cherezińska o finale cyklu o Piastach: będę tęsknić za postaciami... fikcyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 08:55
Dzień po premierze powieści "Odrodzone Królestwo" - piątego, ostatniego tomu liczącego ponad cztery tysiące stron cyklu o tym samym tytule, opowiadającego o 60 latach panowania Piastów na przełomie XIII i XIV wieku, w którym autorka historię Polski przeplata z barwną fikcją literacką - gościem Programu 1 Polskiego Radia była Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gorzko, gorzko" Joanny Bator. Historia o rodzinnej traumie, głodzie miłości i tęsknocie za wolnością

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:30
Dolny Śląsk, cztery pokolenia kobiet, poszukiwanie wolności i miłości, zbrodnia, rodzinne tajemnice - tymi słowami najkrócej można opisać najnowszą powieść Joanny Bator pt. "Gorzko, gorzko". Pisarka była gościem audycji "Moje książki".
rozwiń zwiń