Denis Johnson - o twórczości jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy i poetów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:00
Niedawno na język polski przetłumaczona została piękna powieść Denisa Johnsona "Sny o pociągach" (autor przekładu - Tomasz S. Gałązka). To dziejąca się w I połowie XX wieku historia robotnika, który pracuje w górach Idaho m.in. przy budowie kolei i który pewnego dnia traci w pożarze wszystko - rodzinę i dom.
Okładka książki Sny o pociągach
Okładka książki "Sny o pociągach"Foto: mat. promocyjne

O książce "Sny o pociągach" mówił w Programie 1 Polskiego Radia jej tłumacz Tomasz S. Gałązka. - Przede wszystkim zafascynował mnie główny bohater, który jest postacią dosyć rzadko w literaturze spotykaną - podkreśla. - Rzadko się zdarza, żeby ktoś, kto jest postacią dość rzadko w literaturze spotykaną, miał pierwszoplanową rolę w dużym utworze. (...) Zachodziłem w głowę, co kierowało Denisem Johnsonem, że sobie takiego głównego bohatera wymyślił - dodaje. 


Posłuchaj
34:57 2021_02_11 21_10_37_PR1_Moje_książki.mp3 Denis Johnson - o twórczości jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy i poetów (Moje książki/Jedynka)

 

Główny bohater - Sam Grainier jest najemnym pracownikiem pracującym przy budowie kolei w górach. Na początku XX wieku jest jednym z amerykańskich pionierów, twardych ludzi stających oko w oko z trudną przyrodą. 

- Jego życie jest ciekawe, ze względu na to, że pierwsza połowa XX wieku to okres, kiedy USA zaliczyły potężny skok cywilizacyjny. Główny bohater to wszystko przeżywa, ogląda i mimo wszystko pozostaje sobą. Następnie przeżywa wielką traumę i to może sprawia, że staje się takim odludkiem oderwanym od świata niemal zupełnie - dopowiada tłumacz. 

"Syn Jezusa"

Najpopularniejsza książka Denisa Johnsona to "Syn Jezusa" - zbiór opowiadań o życiu narkomanów w latach 70. XX wieku (wydany w Polsce w zeszłym roku w tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego).

Jak podkreśla prof. Marek Paryż, kierownik Zakładu Literatury Amerykańskiej na wydziale Anglistyki UW, książka "Syn Jezusa" była bardzo ważną publikacją w dorobku pisarza. - W dużej mierze zawdzięcza jej swoją sławę - ocenia. - To zbiór opowiadań, których bohaterami są narkomani, i wpisuje się w zbiór tradycyjnej amerykańskiej literatury o narkomanii czy szerzej mówiąc o uzależnieniach - dodaje profesor. 

Czytaj również: 

***

Denis Johnson (1949-2017) jest ceniony przez czytelników i krytyków za piękny, lapidarny język, psychologiczną subtelność i umiejętność tworzenia głęboko emocjonalnych scen. Laureat National Book Award, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Pulitzera.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 10.02.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

ans

Czytaj także

"Dziewięć opowiadań z obłędem w tle" - antologia opowiadań współczesnych rosyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 07:48
- To nie ma być tom, który jak człowiek przeczyta, to powie: "ach, wspaniała literatura rosyjska" i pójdzie się powiesić. Wielkim atutem tych opowiadań jest zmiana tonacji - podkreśliła w audycji "Moje książki" Agnieszka Sowińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chłopiec z tamtych lat" - opowieść o polsko-żydowskich emigrantach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 08:00
- To zarówno opowieść o Żydach polskich, którzy wyjeżdżają z kraju, jak i opowieść o emigracji jako takiej. O byciu obcym. O życiu w kraju, którego kultura nie jest własną kulturą bohaterów. W tym sensie jest to opowieść uniwersalna - powiedziała w Programie 1 o książce Janiny Katz "Chłopiec z tamtych lat" tłumaczka i przyjaciółka autorki Bogusława Sochańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jadąc". Czego słucha w samochodzie pisarz Eustachy Rylski?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 09:00
Gościem audycji "Moje książki" był jeden z najznakomitszych polskich prozaików. Z Eustachym Rylskim spotkaliśmy się z okazji wydania książki "Jadąc". To eseje o podróżach, mijanych pejzażach i o towarzyszącej włóczędze muzyce słuchanej w samochodzie (poważnej, jazzowej, ludowej, polskiej i zagranicznej). To także opowieść o szukaniu swojego miejsca w świecie i umiejętności doceniania codziennych drobiazgów.
rozwiń zwiń