Opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i śmierci - "Sen o okapi" Mariany Leky

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:47
Są takie książki, które działają, jak ciepła kąpiel po ciężkim dniu, jak mokry okład na rozgrzane czoło czy jak herbata z imbirem po powrocie z zimowego spaceru. Działają kojąco, chociaż nie uciekają od trudnych spraw. Jedną z takich książek jest niemiecka powieść Mariany Leky pt. "Sen o okapi".
Sen o okapi
"Sen o okapi"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
31:32 2021_04_14 21_12_08_PR1_Moje_książki.mp3 "Sen o okapi" charakteryzuje się delikatnym, serdecznym humorem. Z całą pewnością nie polega on na wybuchaniu śmiechem (Jedynka/Moje książki)

"Sen o okapi" jest od kilku lat bestsellerem w Niemczech. Nie dziwi więc, że został też przetłumaczony na 14 języków.

dziewczyna kobieta inna 1200.jpg
Polskie Radio Jedynka Moje książki Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Za każdym razem, gdy Selmie śni się okapi, czyli dziwne zwierzę, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Każdy próbuje się w jakiś sposób przygotować na to, co ma nadejść. Najważniejsze jednak, że nikt w tym nieszczęściu nie pozostaje sam.

"To jest właściwie matrioszka"

- Tę książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Natomiast ona jest, i to chyba stanowi o mistrzostwie książki, misternie skonstruowana, a czytelnik tego nie zauważa. To jest właściwie taka matrioszka, co chwilę wyjmujemy lalkę, a w środku jest jeszcze jedna i jeszcze jedna… Pewne rzeczy, które przewidujemy czy przeczuwamy, na samym końcu okazują się być czymś całkowicie innym - mówi Agnieszka Walczy, która przełożyła powieść na język polski.

Zdaniem tłumaczki popularność tej książki bierze się z z niedookreśloności, a z drugiej strony z pewnej baśniowości. - O wyglądzie narratorki i głównej bohaterki nie wiemy nic. Może trochę znamy charakter, ale to są wszystko takie emblematyczne rzeczy. Być może właśnie dlatego każdy może do tego przypasować się, ponieważ te postaci nie są konkretnie przedstawione, tylko są zarysowane - słyszymy.

Czytaj także:

Wyjątkowy humor

"Sen o okapi" charakteryzuje się delikatnym, serdecznym humorem. Z całą pewnością nie polega on na wybuchaniu śmiechem.

- Ten delikatny śmiech często też jest tworzony na poziomie językowym, kiedy na przykład ludzie pragną wyjawić swoje głęboko ukrywane prawdy. A one są opasłe, tłuste jak owieczki na obrazie nad łóżkiem Selmie (…). Mamy też humor sytuacyjny. Świetne są rozmowy optyka z jego wewnętrznymi głosami, które na niego naskakują - wyjaśnia Agnieszka Walczy.

Kiedy pojawia się ryzyko, że w ciągu najbliższych 24 godzin ktoś umrze, wiele osób z wioski postanawia wypowiedzieć skrywane skryty. Między innymi optyk zbiera się do tego, żeby wyjawić miłość Selmie, natomiast towarzyszące mu głosy, próbują go odciągać od tego pomysłu. - Optyk jest nobliwym, starszym panem. Takim eleganckim, filozofem i zawsze w garniturze. Kiedy konwersuje z wewnętrznymi głosami, w którymś momencie wstaje i warczy: "Morda w kubeł! Proszę…", ponieważ jest dobrze wychowany. To jest taki delikatny humor - dodaje Agnieszka Walczy.

- Z kolei na samym końcu książki, myślę, że to nie jest spoiler, optyk kładzie się w trawie, a głosy mu mówią: "Skoro tutaj leżysz, to mógłbyś już umrzeć" - zdradza tłumaczka.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Agnieszka Walczy (tłumaczka książki "Sen o okapi")

Data emisji: 14.04.2021 

Godzina emisji: 21.10

DS

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: wolno mi tak robić, piszę przecież fantastykę naukową

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:45
W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z Andrzejem Pilipiukiem z okazji wydania jego nowego zbioru opowiadań "Czarna góra". W tomie występują postaci znane z poprzednich utworów tego autora. Program 1 Polskiego Radia sprawuje patronat medialny nad książką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moje książki" - Litwini i Polacy w XVII i XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 21:11
Spotkanie z litewską pisarką o polskich korzeniach Kristiną Sabaliauskaite, autorką bestsellerowego na Litwie i popularnego także w Polsce cyklu powieściowego "Silva rerum". Właśnie ukazała się kolejna część sagi "Silva rerum III". Książka jest wieczorną "Lekturą Jedynki". To saga szlacheckiego rodu Narwojszów, dziejąca się w XVII i XVIII wieku na Litwie, pokazująca współistnienie narodów litewskiego i polskiego w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andreowia" Beaty Chomątowskiej. Powieść wbrew krakowskim stereotypom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 08:38
W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o powieści Beaty Chomątowskiej pt. "Andreowia", pełnej barwnych, momentami zabawnych postaci i wciągających historii. Rzecz dzieje się w Krakowie, gdzie dobiegający pięćdziesiątki Andrzej, niegdyś znany dziennikarz, syn światowej sławy medium i wnuk Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki dokonuje rewizji swojego życia.                                
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szedł własną drogą, szukał piękna. Wspomnienie Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 07:45
Mówił, że pisać można tylko wtedy, gdy naprawdę ma się coś do powiedzenia. Od lat był wymieniany w gronie osób, które zasługują na literackiego Nobla. W niedzielę wieczorem w Krakowie, w wieku 75 lat, zmarł Adam Zagajewski - jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitny poeta i eseista.
rozwiń zwiń