"Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:00
- Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość w kilku punktach nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować - przyznał w Programie 1 prozaik.
Jarosław Maślanek Liczby ostatnie
Jarosław Maślanek "Liczby ostatnie"Foto: PIW

Posłuchaj
41:06 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_04_21 PR1_23_09_31_Moje_książki.mp3 "Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka (Moje książki/Jedynka)

 

Powieść "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka jest rozpisaną na kilkadziesiąt lat historią, w której czytelnikowi ukazana zostaje cywilizacja na skraju upadku. Wydarzenia te obejmują historię pokolenia mierzącego się z lawinowo narastającymi zmianami klimatycznymi i polityczno-ekonomicznymi oraz historię jednostki tracącej podmiotowość w zagarniającym wolność cyberpaństwie.

Maślanek opisuje napięcie między naturą a cywilizacją, tym samym prognozując dystopijne przesilenie. Autor ostrzega przed konsekwencjami zmian kiełkującymi w przetrzebionej tajemniczą zarazą ludzkości, kiedy historia skręca w kierunku, w którym nie chcemy podążać, a problemy, przed którymi stajemy (właściwie już tkwimy w nich po uszy) za nic mają administracyjne granice.

Nie spodziewałem się tego

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W audycji "Moje książki" Jarosław Maślanek powiedział, że pracę nad książką zaczął na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa. - Miałem pomysł na dystopię. Wiedziałem, że będzie to opowieść o tym, jak ludzkość, społeczeństwo, ale też jednostka, próbują zmierzyć się z taką ogólnoświatową zarazą. Oprócz jednostkowych przeżyć chciałem także spojrzeć na to pod kątem systemów, układów politycznych - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.

- Dystopia ma to w sobie, że to jest pewne prognozowanie rzeczywistości, jak ona może się rozwinąć w kierunku ostrzegawczym, czyli - krótko mówiąc - złym. (...) Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość, w kilku punktach, nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować. Nagle pojawiła się zaraza, która ogarnęła cały glob - wskazał.

Pandemia wybuchła, kiedy prace nad historią jeszcze trwały, autor postanowił więc ją nieco zaktualizować. - Zdałem sobie sprawę, że muszę jakoś odnieść się w książce do tego, co się dzieje. To nie mogło być tak, że książka pójdzie bez uwzględnienia tego, co się dzieje - wytłumaczył Maślanek i opowiedział, jakie elementy zostały dodane do "Liczb ostatnich". Jakie refleksje towarzyszyły autorowi?

Czytaj także:


Przyroda odzyskuje swoje miejsca

W "Liczbach ostatnich" ważny jest wątek ekologiczny. W miejscach, które człowiek porzuca, opuszczonych domach i zakładach pracy, pojawia się przyroda i sukcesywnie zagarnia przestrzeń, którą wcześniej władali ludzie.

- Pochodzę z małego miasta, które zostało zbudowane w środku Puszczy Kozienickiej. Po zamknięciu zakładów przemysłowych zaczęło ono podupadać. Któregoś razu, gdy tam jechałem, wybrałem inną trasę. Okazało się, że rejony, które pamiętam z dzieciństwa, kompletnie się zmieniły. W tych opuszczonych przez ludzi miejscach pojawiła się przyroda - powiedział Jarosław Maślanek.

- Mam serię zdjęć z opuszczonych miejsc. Tam zawsze, wcześniej czy później, pojawia się przyroda. W środku opuszczonych domów, budynków, rosną drzewa. Myślę, że stąd ta myśl. Gdy my zaczynamy ustępować, ludzkość - mierząc się z ogólnoświatowym zagrożeniem, które nie daje się opanować - kurczy się, w jej miejsce wchodzi przyroda - wskazał gość radiowej Jedynki.

- Chciałem stworzyć dystopię uniwersalną - podkreślił Jarosław Maślanek.

Jakie "tropy" z polskich dystopii z lat 70. i 80. można znaleźć w "Liczbach ostatnich"? A jakie znajdziemy tu nawiązania do pierwszej książki gościa Jedynki pt. "Haszyszopenki"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której posłuchać można fragmentów "Liczb ostatnich" w interpretacji Andrzeja Ferenca oraz rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Jarosław Maślanek (prozaik, dziennikarz)

Data emisji: 21.04.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: wolno mi tak robić, piszę przecież fantastykę naukową

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:45
W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z Andrzejem Pilipiukiem z okazji wydania jego nowego zbioru opowiadań "Czarna góra". W tomie występują postaci znane z poprzednich utworów tego autora. Program 1 Polskiego Radia sprawuje patronat medialny nad książką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moje książki" - Litwini i Polacy w XVII i XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 21:11
Spotkanie z litewską pisarką o polskich korzeniach Kristiną Sabaliauskaite, autorką bestsellerowego na Litwie i popularnego także w Polsce cyklu powieściowego "Silva rerum". Właśnie ukazała się kolejna część sagi "Silva rerum III". Książka jest wieczorną "Lekturą Jedynki". To saga szlacheckiego rodu Narwojszów, dziejąca się w XVII i XVIII wieku na Litwie, pokazująca współistnienie narodów litewskiego i polskiego w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andreowia" Beaty Chomątowskiej. Powieść wbrew krakowskim stereotypom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 08:38
W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o powieści Beaty Chomątowskiej pt. "Andreowia", pełnej barwnych, momentami zabawnych postaci i wciągających historii. Rzecz dzieje się w Krakowie, gdzie dobiegający pięćdziesiątki Andrzej, niegdyś znany dziennikarz, syn światowej sławy medium i wnuk Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki dokonuje rewizji swojego życia.                                
rozwiń zwiń

Czytaj także

W środowisku ortodoksyjnych Żydów. Kim jest "Golem"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:41
Na rynku wydawniczym ukazała się nowa powieść Macieja Płazy zatytułowana "Golem". Jeden z najznakomitszych polskich prozaików przywołuje w niej obecną w tradycji i kulturze żydowskiej postać golema, czyli istoty utworzonej z gliny oraz wyglądającej jak człowiek, ale pozbawionej duszy.
rozwiń zwiń