Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 07:50
"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
Ji Kamen Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy
Jiří Kamen "Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
13:52 Jedynka/Moje książki - 19.05.2021 Świece w pogańskim gaju Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena (Moje książki/Jedynka)

  

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" Jiříego Kamena to jedna z ulubionych pozycji gościa audycji "Moje książki" Mariusza Szczygła.

- W drugiej połowie ubiegłego roku, kiedy byliśmy już umęczeni pandemią koronawirusa, jako wydawca serii książek Stehlík, literatury czeskiej, czułem, że jeśli wydamy ten tytuł, to będzie to lektura na ten czas - powiedział. - To są opowiadania pełne nonsensów, absurdów, czysta groteska. One pozwalają odreagować. Odreagować to, w czym teraz żyjemy. Pozwalają się zanurzyć w jakiejś takiej dziwacznej rzeczywistości, zdrowo się zaśmiać, ale też zastanowić się nad ludzkim charakterem - wskazał Szczygieł.

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że Jiří Kamen to "literat wynalazca". - Zapytałem go, jak on na to wszystko wpada. Powiedział coś bardzo ciekawego. Mianowicie, że to jego pisanie to jest wyprawa po puentę. On sobie wymyśla jakąś historię realistyczną, sytuację zupełnie realną, a potem - w tej wyprawie po puentę - dochodzi do absurdów. On to porównuje do tego, jakby jechał normalnym torem, jak pociąg, i nagle pojawia się zwrotnica, która kieruje ten jego pociąg z ładunkiem literackim, jaki on ma w głowie, w zupełnie nieoczekiwanym kierunku - wyjaśnił.


Czytaj także:


Dla tych, którzy tęsknią za ironią

W audycji "Moje książki" Mariusz Szczygieł ocenił, że dziś mało kto już opowiada sobie dowcipy, młodzi ludzie żyją memami.

- Świat wysublimowanego dowcipu, tzw. kawałów opowiadanych, właściwie zaniknął. Z jednej strony boimy się opowiadać, bo a nuż ktoś się obrazi, bo to będzie niepoprawne. Z drugiej - ironia jest w zaniku. Bardzo mi jest szkoda ironii, sarkazmu. One zanikają chyba dlatego, że wszyscy przeszli do mediów społecznościowych, gdzie trzeba każde zdanie, które uważamy za dowcipne, ironiczne oznaczyć emotikonem - zauważył rozmówca Magdy Mikołajczuk.

- Wierzę, że "Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" są tytułem dla tych, którzy tęsknią za ironią, dwuznacznością, za tym, żeby nie dobijać puenty deską. Jiří Kamen jest dla nich dobrą lekturą - podkreślił Szczygieł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, z której można się dowiedzieć m.in. na czym polega "czeski duch".

Poza tym w audycji:

- rozmowa z Patrycją Podrazik-Adams, która pod pseudonimem P.K. Adams pisze i z powodzeniem wydaje powieści historyczne w Stanach Zjednoczonych. Autorka opowiedziała o swojej książce "Ciche wody" - kryminale historycznym dziejącym się na dworze króla Zygmunta Starego i królowej Bony.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znaleźć można także rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki)

Data emisji: 19.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:35
Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i śmierci - "Sen o okapi" Mariany Leky

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:47
Są takie książki, które działają, jak ciepła kąpiel po ciężkim dniu, jak mokry okład na rozgrzane czoło czy jak herbata z imbirem po powrocie z zimowego spaceru. Działają kojąco, chociaż nie uciekają od trudnych spraw. Jedną z takich książek jest niemiecka powieść Mariany Leky pt. "Sen o okapi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:00
- Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość w kilku punktach nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować - przyznał w Programie 1 prozaik.
rozwiń zwiń