"I co dalej?". Wojciech Kudyba: materiał na opowiadania zbieram, podsłuchując ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 07:30
Książka została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką im. Marka Nowakowskiego. Jury doceniło konsekwencję i oryginalność, z jaką autor - Wojciech Kudyba - portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów.
Okładka książki I co dalej? Wojciecha Kudyby
Okładka książki "I co dalej?" Wojciecha KudybyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
12:57 Jedynka/Moje książki - 26.06.2021 Wojciech Kudyba Rozmowa z Wojciechem Kudybą, który za zbiór opowiadań "I co dalej?" otrzymał tegoroczną Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego (Moje książki/Jedynka)

Posłuchaj
12:21 Jedynka/Moje książki - 26.05.2021 Anna Gralak Rozmowa z tłumaczką Anną Gralak o nominowanej do Nagrody Pulitzera powieści "Dom Holendrów" Ann Patchett (Moje książki/Jedynka)

Posłuchaj
04:47 Jedynka/Moje książki - 26.05.2021 Tadeusz Lewandowski Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego (Moje książki/Jedynka)

   

  

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W tomie zatytułowanym "I co dalej?" mamy pięć opowiadań. Wśród nich, m.in.: relacja z pewnego pogrzebu, historia starego ojca tęskniącego za córką i trudna codzienność samotnej matki. Cechą wyróżniającą te teksty jest to, że bohaterowie są charakteryzowani poprzez sposób, w jaki mówią - a mówią bardzo dużo, rozmawiają, monologują, monologują w myślach.

W audycji "Moje książki" Wojciech Kudyba stwierdził, że sam siebie uważa za pisarza słuchowca, a nie wzrokowca. - Wydaje mi się, że nie umiem robić drobiazgowych opisów, oddawać detali, kolorów. Natomiast potrafię słuchać, potrafię rejestrować to, w jaki sposób ludzie mówią. To, zdaje się, jest osobnicze - mam za sobą fragment edukacji muzycznej. Ten słuch jest pewnie jakimś darem, który dostałem. Korzystam z niego - powiedział.

Pisarz przyznał, że materiał na nową książkę zbiera... podsłuchując ludzi. - Moim głównym obszarem działania - przestrzegam tu moich współpasażerów - są autobusy i pociągi. Sporo czasu spędzam w podróżach. Niektórych rozmów nawet wolałbym nie słyszeć, ale jestem ich mimowolnym świadkiem, one się we mnie po prostu zapisują - wskazał gość radiowej Jedynki.


Czytaj także:


Pisuję, by ci ludzie nie zniknęli

- Raczej jestem pisarzem realistą - zbieram materiały autentyczne. Nie ośmieliłbym się np. dotknąć rzeczywistości domu pomocy społecznej, gdybym w takim domu nie bywał, gdybym nie rozmawiał z pensjonariuszami. Historia pana Reksa jest sklejona z wielu podsłuchanych fragmentów, z kilku historii ludzi w podeszłym wieku. Bardzo mi zależało na tym, żeby w tym było coś autentycznego - podkreślił gość Magdy Mikołajczuk. 

Kudyba zaznaczył, że poza pisarstwem ma także inne zajęcia, pracuje naukowo. - Pisuję wtedy, kiedy widzę jakiś duży problem, jakąś autentyczną, bolesną historię, która domaga się wysłowienia. Ona tak we mnie pulsuje, że muszą ją przelać na papier, żeby oddać jakąś sprawiedliwość ludziom. Pokazać ich los, który czasami jest gorzki, czasami wzniosły, ale za każdym razem wart opowiedzenia, by ci ludzie nie zniknęli z naszych oczu - wyjaśnił.

"Moja intencja była taka, by pokazać typ nowoczesnego bohatera. Mówi się, że żyjemy w czasach postheroicznych, to nieprawda". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Wojciechem Kudybą, w której pisarz nawiązał także do postaci i twórczości Marka Nowakowskiego oraz opowiedział o swojej Warszawie.

***

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego - ustanowiona w 2017 roku przez Bibliotekę Narodową nagroda honorująca "opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko". Nosi imię warszawskiego literata Marka Nowakowskiego (1935-2014). Przyznawana jest corocznie.***

Poza tym w audycji:

rozmowa z tłumaczką Anną Gralak o nominowanej do Nagrody Pulitzera powieści "Dom Holendrów" znanej amerykańskiej pisarki Ann Patchett. To misterny i bolesny portret rodziny, historia rodzeństwa dorastającego w domu znienawidzonym przez ich matkę, a będącym spełnieniem ambicji ojca. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znaleźć można także rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: dr Wojciech Kudyba (poeta, pisarz, literaturoznawca)

Data emisji: 26.05.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:35
Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i śmierci - "Sen o okapi" Mariany Leky

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:47
Są takie książki, które działają, jak ciepła kąpiel po ciężkim dniu, jak mokry okład na rozgrzane czoło czy jak herbata z imbirem po powrocie z zimowego spaceru. Działają kojąco, chociaż nie uciekają od trudnych spraw. Jedną z takich książek jest niemiecka powieść Mariany Leky pt. "Sen o okapi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:00
- Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość w kilku punktach nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować - przyznał w Programie 1 prozaik.
rozwiń zwiń