X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jestem niechlujnym czechofilem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 21:54
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł rozbiera na części pierwsze współczesnych Czechów.
Audio

We wstępie do książki "Zrób sobie raj" Mariusz Szczygieł pisze: Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna.

- To prawda, znowu napisałem książkę o tym narodzie, ale mam nadzieję, że jak będzie ją czytał Polak, to pomyśli o sobie i o swoim kraju. I zada sobie przy tym pytania o to: kim jest, co czuje i czego pragnie – opowiada w rozmowie z Magdą Mikołajczuk autor książki.

- Czesi są moim zdaniem bardzo mieszczańskim narodem i mimo swojego poczucia humoru są spokojni i zdystansowani do życie. Dlatego też pozwalają kilku osobom w kraju zachowywać się jak kompletni szaleńcy – z takimi ludźmi przeprowadziłem w książce kilka rozmów – podkreśla w audycji "Moje książki".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki, kultura czeska nie cierpi bohaterów, dlatego wszystko co bohaterskie "odbohaterszcza", a co patetyczne "odpatetycznia".

- W swojej książce piszę też o najnowszej czeskiej operze narodowej, która jest poświęcona hokejowi. Tyle, że oni jej bohaterem zrobili trzeciego bramkarza ekipy narodowej, który bardzo rzadko wchodził na taflę lodową. Słyszałem tę operę i nazwałbym ją… dźwiękonaśladowczą – zaznacza Mariusz Szczygieł.

W dalszej części programu Tomasz Siemieński opowiada o tym, kim dla Francuzów był Marcel Pagnol - pisarz, dramaturg i reżyser filmowy. Fragmenty jego wspomnień pt. "Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki" czytane były w tym tygodniu o g. 17.50. 

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy "Jestem niechlujnym czechofilem", wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 15:48
- To jest opowieść o tym, że ludzie obok nas mają różne sposoby na swoje raje - mówi o swojej nowej książce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń