"Wizjer" Magdaleny Witkiewicz. "Ta książka różni się od innych moich dokonań"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:00
"Wizjer" to kryminał, w którym zasadniczą rolę odgrywa internet i gromadzone w nim dane. - We współczesnym świecie najbogatszy jest nie ten, kto ma góry złota, ale ten, kto ma informacje i kto potrafi je wykorzystać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Witkiewicz.
Wizjer Magdalena Witkiewicz
"Wizjer" Magdalena WitkiewiczFoto: mat. promocyjne

Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają się dziać niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów?

Czy istnieje "ktoś", kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze - po co to robi?

Ta książka różni się od innych moich pozycji

W audycji "Moje książki" Magdalena Witkiewicz przyznała, że ma na koncie już tyle pozycji, że nie mieszczą się one na jednej półce, ale "Wizjer" zdecydowanie się różni od jej poprzednich dokonań. - Tutaj miłość, owszem, jest, ale nie na pierwszym planie. Chodzi o nowoczesne technologie. O to, jak my funkcjonujemy w świecie teraźniejszym. O czym powinniśmy wiedzieć, żeby w nim funkcjonować w miarę bezpiecznie - wskazała.

- We współczesnym świecie najbogatszy jest nie ten, kto ma góry złota, ale ten, kto ma informacje i kto potrafi te informacje wykorzystać. Ja w tym świecie danych pracowałam, zajmowałam się - jak bohaterka "Wizjera", Laura - prognozowaniem zachowań klientów. (...) Zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby olbrzymia ilość danych trafiła do osoby, która niekoniecznie jest uczciwa, niekoniecznie chce grać fair, która ma rachunki do wyrównania, ma żądzę władzy nad światem, wizję - powiedziała.

Witkiewicz zwróciła uwagę, że z tego wziął się tytuł książki - "Wizjer". - Nie dość, że podglądamy wszystkich, zbieramy dane, ale też jest ktoś, kto ma pewną wizję władzy nad światem czy wizję swojego życia - wyjaśniła.

"Wizjer" to kryminał. Jest zbrodnia, ale nie ma typowego dochodzenia do tego, kto zabił. - Tu nie chodzi o jedną osobę, która zmarła, tylko o cały system działania pewnych osób. Tak naprawdę rozwiązaniem zagadki jest postawienie sobie pytania: dlaczego tak się dzieje, kto to zrobił i po co? - wytłumaczyła Witkiewicz. 

Posłuchaj
28:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_16 PR1_23_10_17_Moje_książki.mp3 "Wizjer" Magdaleny Witkiewicz. "Ta książka różni się od innych moich pozycji" (Moje książki/Jedynka)

 


Czytaj także:


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.


***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Magdalena Witkiewicz

Data emisji: 16.06.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Zbrodnia na dworze królowej Bony! "Ciche wody" P.K. Adams

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
"Ciche wody" to najnowszy kryminał historyczny P.K. Adams. Pod tym pseudonimem kryje się wydająca książki w USA Polka, Patrycja Podrazik. Autorka zabiera nas w fascynujące czasy Zygmunta Starego i królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I co dalej?". Wojciech Kudyba: materiał na opowiadania zbieram, podsłuchując ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 07:30
Książka została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką im. Marka Nowakowskiego. Jury doceniło konsekwencję i oryginalność, z jaką autor - Wojciech Kudyba - portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnokrwista proza. "Dom Holendrów" Ann Patchett

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:00
"Dom Holendrów" to książka nominowana do Nagrody Pulitzera. Na polskim rynku ukazała się 19 maja. Choć zarys fabuły może sprawiać wrażenie sztampowej baśni dla dorosłych, to już pierwsze strony wyprowadzają czytelnika z błędu.
rozwiń zwiń