"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:37
Główna bohaterka powieści Grażyny Jagielskiej "Wszystkie moje domy" musi zbudować swoje życie na nowo po tym, jak dzieci odchodzą z domu w dorosłe życie, zaś jej mąż, oblatywacz samolotów, przechodzi na emeryturę. - Napisałam tyle smutnych książek, że aż mnie to znużyło i chciałam zobaczyć, czy da się popatrzeć przede wszystkim na siebie z lżejszej, humorystycznej strony - mówi Grażyna Jagielska.
Wszystkie moje domy Grażyna Jagielska
"Wszystkie moje domy" Grażyna JagielskaFoto: Wydawnictwo W.A.B./mat. prasowy

Posłuchaj
17:49 2021_06_30 23_09_02_PR1_Moje_książki.mp3 Z jakiego powodu autorka wybrała dla swojego bohatera akurat zawód oblatywacza samolotów, czyli osoby, która testuje nowe maszyny? (Jedynka/Moje książki)

"Wszystkie moje domy" to straszno-śmieszny, pełen trudnych spraw i absurdalnych sytuacji obraz małżeństwa, które po odejściu z domu dzieci musi poukładać wspólne życie na nowo.

- Bardzo silnie doświadczam tej rozbieżności przy tej książce, ponieważ pisząc, jeśli można mówić o jakimś założeniu, miało być lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie. Okazało się, że czytelnicy zupełnie inaczej odbierają ten tekst, tj. bardziej na poważnie, co mnie zdumiało i bardzo zasmuciło. Napisałam tyle smutnych książek, że aż mnie samą to znużyło i chciałam zobaczyć, czy da się popatrzeć na życie, całą rzeczywistość i przede wszystkim na siebie z lżejszej, humorystycznej strony - twierdzi Grażyna Jagielska.

Rozrzucone Hermetz 1200
"Rozrzucone" Liliany Hermetz: Intelektualne puzzle

Dlaczego oblatywacz samolotów?

Z jakiego powodu autorka wybrała dla swojego bohatera akurat zawód oblatywacza samolotów, czyli osoby, która testuje nowe maszyny?

- Starałam się nawet pomyśleć o tym bohaterze, że to będzie chirurg albo nauczyciel czy ktokolwiek, kto będzie wykonywał "normalny" zawód, ale nie potrafiłam tego zrobić. Każda próba opisu takiej relacji z "normalnym" człowiekiem wychodzi mi bardzo sztucznie. To jest coś, czego ja w ogóle nie znam i chyba nawet nie bardzo potrafię sobie wyobrazić. Jednak przyzwyczajenie 30 lat takie rzeczy czyni z człowiekiem - wyjaśnia Grażyna Jagielska.

Grażyna Jagielska nawiązuje w ten sposób do swojego męża Wojciecha Jagielskiego, który przez wiele lat był korespondentem wojennym. Żona bohatera jej książki przeżywa bowiem każdy jego lot i każde niebezpieczeństwo.

Shuggie Bain Douglas Stuart 1200
Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

Żona zwariowała?

Żona nie tylko denerwuje się niebezpiecznym zawodem męża, ale też pod jego nieobecność wszystko ma na głowie: dom, dzieci i organizację całego życia. Kiedy jednak mąż przechodzi na emeryturę, a dzieci odchodzą w dorosłość, postanawia zlikwidować dom, kupić przyczepę kempingową i szukać dla siebie i męża nowego miejsca. "Nie było mnie sześć dni, a ty zwariowałaś specjalnie" - mówił bohater książki, nie wiedząc, co się dokładnie stało.

- Właśnie ten moment odejścia dzieci czy zakończenia pracy zawodowej jest taką chwilą weryfikacji, ponieważ rodzicielstwo i praca zawodowa są swego rodzaju osłoną przed problemami dwojga ludzi, którzy po prostu są zbyt zajęci, żeby zajmować się sprawami drugiej osoby albo dbaniem o interesy drugiej osoby. W tym chaosie życia mają dosyć problemów z własną osobą i jeszcze pośród tego galimatiasu, jakim jest życie rodzinne w połączeniu z intensywnym życiem zawodowym, jest trudno odnaleźć samego siebie, a co dopiero drugą osobę - uważa Grażyna Jagielska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Grażyna Jagielska (pisarka)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 23.09

DS

Czytaj także

Kłamstwa i sekrety. "Zmora" - thriller kryminalny Roberta Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:30
- Tworząc tę historię, zacząłem sobie myśleć o tym, jakie było moje dzieciństwo. Ono w jednym wymiarze było czymś wspaniałym, mam mnóstwo bardzo dobrych wspomnień. Z drugiej strony - te lata 80. były naznaczone bardzo silną przemocą rówieśniczą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontynuacja "Wiosny zaginionych" - "Lato utraconych" Anny Kańtoch

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:00
Gościem audycji "Moje książki" była tegoroczna laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, Anna Kańtoch.
rozwiń zwiń