Prozaik zakochany w Afryce. Wspomnienie Wojciecha Albińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 09:25
Wojciech Albiński był polskim pisarzem zamieszkałym na stałe w RPA, laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Z okazji szóstej rocznicy śmierci w audycji "Moje książki" przypomniano sylwetkę tego wybitnego prozaika.
Bartosz Marzec i Wojciech Albiński
Bartosz Marzec i Wojciech AlbińskiFoto: Rafal Guz / Forum

Czytaj też:
Rzeszot.png
"Rzeszot" Bartosza Sadulskiego: Gorączka czarnego złota w Galicji

Wojciech Albiński urodził się 27 stycznia 1935 roku, zmarł 6 lipca 2015 roku. Marzył o Afryce i swoje marzenie spełnił. Przez czterdzieści lat mieszkał w Botswanie i RPA, pracując jako geodeta. O życiu i specyfice państw Czarnego Lądu pisał w książkach "Kalahari", "Królestwo potrzebuje kata" czy "Antylopa szuka myśliwego".


Posłuchaj
13:26 2021_07_07 23_41_17 PR1_Moje_książki.mp3 W szóstą rocznicę śmierci, wspominaliśmy prozaika - Wojciecha Albińskiego ("Moje książki"/Jedynka)

 

Proust - cząstka znanego świata w pustynnym bezkresie

W "Moich książkach" zaprezentowano fragmenty archiwalnej audycji Doroty Gacek, której gościem był Wojciech Albiński. Pisarz opowiadał wówczas o emocjach towarzyszących początkom pobytu w Afryce. Nie ukrywał, że jego odskocznią, swoistym stabilizatorem emocjonalnym były książki. - Jak się siedzi pod tym namiotem, słońce wali w głowę, to cóż lepszego do roboty, jak nie czytać albo pisać? Czytałem Prousta, całe siedem tomów, dokładnie, w tę i z powrotem - mówił Wojciech Albiński.

Gość audycji przyznawał, że w jego głowie z początku pojawiały się pytania o sens całej eskapady. Dzieła Prousta pozwalały pamiętać o tym, że jest jeszcze coś poza sypkim i spalonym słońcem piaskiem. - To było jakieś antidotum. To był jakiś sposób na powiedzenie sobie, że świat się nie składa tylko z tej pustyni. Jest jeszcze coś innego, co ja trochę znam. Nosiłem ze sobą kawałek czegoś, co było bardzo zrozumiałe - tłumaczył pisarz.

Czytaj też:
"Rozrzucone" L. Hermetz
"Rozrzucone" Liliany Hermetz: Intelektualne puzzle

Dziecięca pogoń za przygodami

Wojciech Albiński podkreślił, że źródeł swojej decyzji upatruje w charakterystycznej dla dzieci pogoni za przygodami i egzotyką. - To naturalne, że jak się ma jedenaście, czy piętnaście lat to chce się zobaczyć świat. Chce się jechać, przedzierać się przez puszcze, przez pustynie. Chce się jechać samochodem, albo iść. Cierpieć niewygody, mieszkać w namiocie. Dla mnie to był jakiś rodzaj wiary, że to mi musi przypaść w udziale - nie krył w rozmowie z Dorotą Gacek.

Zobacz też:

Dodawał, że duży wpływ na postrzeganie świata miały lektury, które wówczas zgłębiał. Wśród nich była powieść napisana przez sierżanta Legii Cudzoziemskiej Józefa Białoskórskiego pt. "Dżungla zgrozy". - Wywarła na mnie tak wielkie wrażenie, że ją czytałem trzydzieści razy. Nadzwyczajne historie o oddziale Legii Cudzoziemskiej, który wędrował najpierw przez dżunglę, a później przez pustynię. Książkę ktoś mi ofiarował, nie pamiętam kto... Niestety zginęła - mówił Wojciech Albiński.

Na antenie przypomnieliśmy też fragmenty książki autorstwa Wojciecha Albińskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wojciech Albiński (materiał archiwalny)

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 23.41

mg


Czytaj także

Kłamstwa i sekrety. "Zmora" - thriller kryminalny Roberta Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:30
- Tworząc tę historię, zacząłem sobie myśleć o tym, jakie było moje dzieciństwo. Ono w jednym wymiarze było czymś wspaniałym, mam mnóstwo bardzo dobrych wspomnień. Z drugiej strony - te lata 80. były naznaczone bardzo silną przemocą rówieśniczą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 10:15
"Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt" - w audycji "Moje książki" mówiliśmy - wraz z tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem - o powieści "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta, nagrodzonej Nagrodą Bookera 2020. To napisana wspaniałym językiem powieść o miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. 
rozwiń zwiń