Program 1 na festiwalu Stolica Języka Polskiego. Co jeszcze przed nami?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 07:03
Trwa VII edycja festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu. Patronem tegorocznego wydarzenia jest Tadeusz Różewicz, którego setną rocznicę urodzin będziemy obchodzili w październiku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pikselstock/shutterstock.com

Posłuchaj
39:50 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_04 PR1_23_11_14_Moje_książki.mp3 Program 1 na festiwalu Stolica Języka Polskiego (Moje książki/Jedynka)

 

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka ponownie goszczą na Roztoczu. Tydzień z językiem polskim wypełniają prezentacje prozy i poezji oraz spotkania i rozmowy z autorami. 

Więcej niż poeta wojenny

Patronem tegorocznego wydarzenia jest Tadeusz Różewicz. - On należy do tej wąskiej grupy gigantów poetyckich. Zwykle ujmujemy go w tej wspaniałej czwórce: Miłosz, Herbert, Szymborska, Różewicz - powiedział prof. Ryszard Koziołek.

- Przez długi czas wydawało się, że to będzie przede wszystkim poeta wojenny, który, jak nikt inny w polskiej literaturze, wypowiedział doświadczenia pokolenia dotkniętego wojną i jej konsekwencjami. Tymczasem Różewicz mówi dzisiaj do nas fascynujące rzeczy na temat relacji z popkulturą świata, który musi zbudować inne wartości niż te wywiedzione z tradycji grecko-rzymsko-chrześcijańskiej. Jego siła i uniwersalność zdają się być dzisiaj nienaruszane, a nawet rozkwitające - wskazał.

- Pasmo Różewiczowskie, które mam przyjemność współtworzyć, miało pokazać Różewicza, który jest nam poręczny i podręczny, jakie inicjatywy - czy to edytorskie, czy to badawcze związane z Różewiczem - są dzisiaj ważne i aktualne, ale w równym stopniu chcieliśmy pokazać, jak dzisiaj Różewicz wchodzi w zwarcie, w kontakt z naszymi bieżącymi sprawami - wyjaśnił. 

W czwartek (5.08) w ramach wydarzenia "Miasta Różewicza" (od Radomska do Szczebrzeszyna przez Gliwice, Wrocław, Florencję, Budapeszt…) będzie można wysłuchać rozmowy z Krzysztofem Siwczykiem i Wojciechem Browarnym oraz obejrzeć widowisko poetyckie "Różewicza Teatr Niekonsekwencji" w reżyserii Jarosława Minkowicza. W piątek (6.08) odbędzie się widowisko poetyckie "Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy…" Szkic do portretu Tadeusza Różewicza - wiersze, listy, teksty czytać będą Maja Komorowska i Wojciech Wysocki. A w sobotę (7.08) organizatorzy zapraszają na grę literacką "Pierwsze zdania... Różewicza".

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

Nie tylko Różewicz

Przed nami jeszcze m.in.: Między grzecznością a poprawnością polityczną z prof. Krzysztofem Kaszewskim (5.08), "Pypcie na języku piosenek" - rozmowa Gabrieli Figury z Michałem Rusinkiem (5.08), "O portrecie rodziny z czasów wielkości" - spotkanie z Maciejem Łubieńskim (5.08), O "Książce o miłości" - spotkanie z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą (5.08), spotkanie z Witoldem Beresiem autorem książki "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej" (5.08), spotkanie z Maciejem Robertem i Wojciechem Bonowiczem (5.08), Duchy przeszłości wracają - rozmowa Hanny Krall i Jerzego Szperkowicza z Justyną Sobolewską i Michałem Nogasiem (5.08).


Czytaj także:


Spotkanie o Stanisławie Lemie z autorem jego biografii Wojciechem Orlińskim (6.08), panel o czytelnictwie "Którędy czytać?" - Katarzyna Stoparczyk w rozmowie z Izabellą Kalutą, Anną Czernow, Magdą Kłos-Podsiadło i prof. Ryszardem Koziołkiem (6.08), debata: Europa i jej przyszłość. Spotkanie z Grażyną Plebanek, Maciejem Zarembą-Bielawskim i Jarosławem Mikołajewskim (6.08), O Śląsku i kobietach - spotkanie z Joanną Bator i Anną Dziewit-Meller (6.08), spotkanie - Grzegorz Uzdański i "Nowe wiersze znanych poetów" (6.08).

Spotkanie z Maciejem Zarembą Bielawskim o "Domu z dwiema wieżami" (7.08), "Szebreszin" nowe wydanie książki o żydowskim Szczebrzeszynie (7.08), spotkanie z Radkiem Rakiem o "Baśni o wężowym sercu" (7.08), spotkanie z Andrzejem Stasiukiem - O wojnie i powieści "Przewóz" (7.08), spotkanie poświęcone Henrykowi Wujcowi (7.08).

W finale festiwalu wręczone zostanie wyróżnienie Nagroda Człowiek Słowa (za kunsztowne i troskliwe posługiwanie się polszczyzną). Na zakończenie wydarzenia wystąpi Lech Janerka.

Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu Stolica Języka Polskiego

Poza tym w audycji:


. 

Rozmowa z Gretą Drawską, autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Tytuł ostatniej części to "Chichot".

Wandzie przeszło przez myśl, że gdyby nie zwłoki w kałuży krwi, ten dom byłby idealny. Designerska rezydencja w środku lasu zasługiwała na coś więcej niż protokół z miejsca zbrodni. Dziwna śmierć, jakby sam ją sobie napisał… Popularny, uwielbiany, a jednak anonimowy autor, polski Stephen King dostający milionowe zaliczki.

Dlaczego niedawno interesował się ruinami radzieckiej bazy atomowej w pobliskim lesie? Czego szukał w miastach widmach? Prokurator Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń muszą zajrzeć w epokę, gdy zasieki z drutu kolczastego pilnie strzegły tajemnic, a za zdradę dostawało się bilet w jedną stronę. Oboje aż za dobrze wiedzą, że powtarzane kłamstwo nigdy nie stanie się prawdą.


"Chichot" Profil: Wydawnictwo Znak


Zapraszamy także do wysłuchania rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Autorka relacji: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 

Data emisji: 4.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Festiwal Stolica Języka Polskiego. "Docierają do nas głosy, żebyśmy coraz wyżej podnosili poprzeczkę"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:54
- Mimo że jest to festiwal wakacyjny, to docierają do nas takie głosy naszych bywalców, żebyśmy coraz wyżej podnosili poprzeczkę. Domagają się tego, żebyśmy poważnie rozmawiali o literaturze i tak staramy się robić - mówił w Dwójce Piotr Duda, dyrektor nadchodzącego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 10:00
"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
rozwiń zwiń