"Powrót do Whistle Stop" - kontynuacja bestsellerowych "Smażonych zielonych pomidorów"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 07:37
Po 34 latach amerykańska autorka Fannie Flagg powraca do bohaterów znanych i uwielbianych na całym świecie, nie tylko dzięki książce, ale też ekranizacji z Kathy Bates, Mary Stuart Masterson i Mary-Louise Parker.
Powrót do Whistle Stop Fannie Flagg
"Powrót do Whistle Stop" Fannie FlaggFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
20:08 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_18 PR1_23_26_55_Moje_książki.mp3 "Powrót do Whistle Stop" - kontynuacja bestsellerowych "Smażonych zielonych pomidorów" (Moje książki/Jedynka)

 

. 

Jak dobrze wrócić do domu i uściskać starych znajomych! Otóż i oni: Idgie, Julian i jego żona, Opal, kucharka Sipsey, Duży George, szeryf Grady Kilgore, ich dzieci i wnuki. Po tym, jak kawiarnia w Whistle Stop zamknęła swoje podwoje, a stacja kolejowa przestała działać, miasteczko opustoszało. Dzięki świątecznym listom Dot Weems - "żadnych plotek, same fakty" - sąsiedzka więź jednak przetrwała i znów wszyscy byli świetnie poinformowani.

Po latach emerytowany weterynarz Bud Threadgoode postanawia odwiedzić miejsce, w którym on i jego matka Ruth Jamison byli tacy szczęśliwi. Zaginięcie starszego pana uruchamia lawinę zaskakujących wydarzeń. Do akcji wkracza właścicielka różowego cadillaca Evelyn Couch, na jaw wychodzą hazardowe grzeszki Idgie, a córka Buda zaczyna nowe życie właśnie wtedy, gdy myślała, że wszystko już za nią.

To jest bardzo miły powrót

Gościem audycji "Moje książki" była tłumaczka Aldona Możdżyńska, która przełożyła na język polski "Smażone zielone pomidory" Fannie Flagg. Teraz - po 34 latach - dzięki niej polscy czytelnicy mogą sięgnąć po kontynuację książki - "Powrót do Whistle Stop". W radiowej Jedynce Możdżyńska przyznała, że z wielką radością wróciła do znanych sobie postaci i charakterystycznego - pełnego ciepła i sympatii do ludzi - stylu autorki.

- W trakcie pracy kilka razy przyłapałam się na tym, że po prostu uśmiecham się do ekranu komputera. Nawet nie dlatego, żeby ta książka była jakoś szczególnie zabawna, chociaż jest, ale dlatego, że ona jest po prostu taka ciepła. Było mi tak miło do niej wrócić. Jak do przyjaciółki dawno niewidzianej albo do kawiarni, w której dawno nie byłam, a którą bardzo lubię - wskazała.

- Mówi się, że człowiek żyje dopóty, dopóki żyje pamięć o nim. Tak jest w tej książce. Jest w niej dużo nostalgii. Jest próba powrotu do korzeni, do dzieciństwa. Jest też próba odnalezienia swojej tożsamości - wymieniła tłumaczka.


Czytaj także:


Jak to się stało, że Flagg zdecydowała się napisać kontynuację "Smażonych zielonych pomidorów" po tylu latach? - Autorka bardzo dużo pisze o więzi międzyludzkiej, o tym, jak ona jest ważna, jak wszyscy potrzebujemy bliskości, ciepła, nie tylko w rodzinie, ale też w kręgu znajomych, sąsiadów, w kręgu miejscowości, w której się znajdujemy (...)

W czasie pandemii koronawirusa każdy z nas chyba łaknął kontaktu z innymi. To był świetny czas na powrót do tej książki, by dodać ludziom otuchy. Pokazać, że przywrócenie zerwanych kontaktów jest możliwe, że można wrócić do miejsc, do ludzi, do czasów młodości, dzieciństwa. Pokazać, że wszystko będzie dobrze - zauważyła.

czytanie książka książki 1200 free
"Moje książki" w Programie 1

- Ta książka jest bajkowa, ale ona nie jest przesłodzona, cukierkowata. Ciepło, tkliwość do ludzi, które znajdziemy w "Powrocie do Whistle Stop" nie są tandetne. Jest tu mnóstwo czarnego, angielskiego poczucia humoru i też jest pewna złośliwość. Złośliwość, która nie zmierza do poniżenia, ale taka serdeczna. Śmianie się z człowiekiem, a nie wyśmiewanie się z człowieka - zwróciła uwagę Możdżyńska.  

Zapraszamy do wysłuchania rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Aldona Możdżyńska (tłumaczka)


Data emisji: 18.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Jak wyglądają "Domy pisarzy"? Literacka podróż Marzeny Mróz-Bajon

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:40
Marzena Mróz-Bajon wybrała się śladami wielkich nieżyjących pisarzy. Z tej podroży powstała książka, przewodnik po miejscach i po literaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 11:00
Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:46
- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
rozwiń zwiń