"Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:55
Nick Corey jest szeryfem liczącego zaledwie 1280 mieszkańców miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy - przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady.
Pottsville Jima Thompsona
"Pottsville" Jima ThompsonaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
19:46 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_25 PR1_23_25_37_Moje_książki.mp3 "Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem (Moje książki/Jedynka)

 

"Pottsville" Jima Thompsona (1906-1977) to klasyka literatury kryminalnej, komedia pomyłek w klimacie Dzikiego Zachodu, doprawiona absurdalnym humorem. W swoim klimacie przypomina filmy Quentina Tarantino. Według gościa audycji "Moje książki", tłumacza powieści Krzysztofa Majera, twórczość Thompsona w jakimś stopniu była inspiracją dla amerykańskiego reżysera. - To, z czego Tarantino robi swoje kino, jest - w jakimś sensie - zaczerpnięte z Thompsona. Myślę, że to, w jakiś sposób, jest zapośredniczone - powiedział.

czytanie książka książki 1200 free
"Moje książki" w Programie 1

- Tytuł jednego z najsłynniejszych filmów Tarantino - "Pulp fiction" - bezpośrednio odwołuje się do tego typu literatury, którą Thompson uprawiał przez większość życia - wydawanej tanim sumptem, w miękkich okładkach, po niskich cenach. Taką literaturą jeszcze parę dekad temu w Ameryce, w kręgach intelektualnych, pogardzano. Przełom w latach 80. i 90. polegał na tym, że zaczęto w tej literaturze dostrzegać elementy, które znacznie poza nią wykraczały. Zaczęto dostrzegać, że nie istnieje sztywny podział pomiędzy kulturą wysoką a niską - wskazał.

Thompson w "Pottsville" bierze na warsztat demony amerykańskiego życia - biedę, rasizm, uprzywilejowanie i hipokryzję społeczną - pokazując, że istota zła tkwi w jego powszedniości. - To jest nie tylko wizja społeczeństwa. To jest egzystencjalistyczna wizja człowieka w ogóle, miejsca człowieka w świecie. Absurdu egzystencji. To jest interesujące u Thompsona, że on umie stworzyć wartką, zajmującą, zabawną, w dość paskudny sposób, historię, zza której wyłaniają się te wszystkie inne sprawy - stwierdził tłumacz.

"Chciałem, żeby on robił dużo błędów, które będzie można usłyszeć". Jak wyglądała praca nad "Pottsville"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znaleźć można także rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Psycholożka i poetka Jagna Ambroziak opowiedziała o swoim debiucie powieściowym pt. "Garderoba". To wnikliwy portret młodej Żydówki z Tel Awiwu, która studiuje historię sztuki w Paryżu. Ma za sobą trudną rodzinną przeszłość, a przed sobą - poszukiwanie miłości w ramionach kolejnych mężczyzn.


Posłuchaj
13:52 [ PR1]PR1 (mp3) 25 sierpień 2021 23_08_28.mp3 "Garderoba" Jagny Ambroziak. Wnikliwy portret młodej Żydówki (Moje książki/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Majer (tłumacz)

Data emisji: 25.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 11:00
Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:46
- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portret pokolenia zawarty w "Krzycz! Teraz" Zbigniewa Mentzla

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 09:35
Przeciąganie upranego prześcieradła w celu wyprostowania go - jako metafora małżeństwa? Ta iście filmowa scena z powieści Zbigniewa Mentzla "Krzycz! Teraz!" to dowód na przenikliwość autora i celność obserwacji składających się na ten swoisty literacki portret jego pokolenia.
rozwiń zwiń