"Szkło i brylanty". Życie i czasy Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:30
Na kilka dni przed Narodowym Czytaniem "Moralności pani Dulskiej" w audycji "Moje książki" sięgnęliśmy do książki "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", której autor ukrywa się pod pseudonimem Arael Zurli.
Okładka książki Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce Arael Zurli
Okładka książki "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" Arael ZurliFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
16:28 Jedynka/Moje książki - 1.09.2021 zapolska "Szkło i brylanty". Życie i czasy Gabrieli Zapolskiej (Moje książki/Jedynka)

 

Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty... i ciężka praca. Arcydzieła i ramoty. Atakowana przez krytyków, odważnie walczyła o miejsce na literackim Parnasie. Jako aktorka chciała dorównać Modrzejewskiej. Choć urodzona w pałacu, żarliwie ujmowała się za najbiedniejszymi. Broniła praw kobiet, lecz wyśmiewała emancypantki. Uwodziła młodych mężczyzn, wciąż marząc o ciepłym rodzinnym gniazdku. I nieustannie chorowała. 

O książce "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" w Programie 1 Polskiego Radia opowiedziała Magda Mikołajczuk. - Równie pasjonująco czyta się tu o życiu Gabrieli Zapolskiej, urodzonej w roku 1857, jak i o realiach epoki. Od początku autor(ka) pokazuje, w jaki sposób życie Zapolskiej odbija się w jej późniejszych sztukach czy powieściach - chociażby pełna cierpień i upokorzeń edukacja u zakonnic opisana w pozycji "Przedpiekle" - wskazała.

Jako 18-latka Zapolska - jak przypomniała Mikołajczuk - została wydana za mąż, była w tym związku nieszczęśliwa. Po kilku latach związała się z innym mężczyzną. Porzuciła męża, wywołując ogromny skandal. Urodziła dziecko, które szybko umarło. W jej życiu było wiele trudów, biedy, tragedii. Zawodowo kochała scenę. Była aktorką, choć niewybitną. Potem zaczęła pisać. - Trudno się oderwać od książki "Szkło i brylanty...", bo autor(ka) jest świetnym gawędziarzem - stwierdziła prowadząca "Moje książki".

W audycji można posłuchać fragmentu recenzowanej książki. Zapraszamy również na rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.


Czytaj także:


Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w czytaniu, napisał, że "to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. [...] Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło".

jedynka dulska.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Narodowe Czytanie rozpocznie się w sobotę (4 września) w samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim. Za reżyserię wydarzenia odpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, a za muzykę - Stanisław Skoczyński. W roli pani Dulskiej zobaczymy/usłyszymy: Grażynę Barszczewską, Edytę Jungowską i Annę Dereszowską. W pana Dulskiego wcieli się Andrzej Pankowski, a w jego syna Zbyszka - Krzysztof Szczepaniak. Hesię zagra Joanna Pach-Żbikowska, Melę - Angelika Kurowska, Juliasiewiczową - Anna Cieślak, Lokatorkę - Lucyna Malec, Hankę - Lidia Sadowa, a Tadrachową - Małgorzata Rożniatowska.

Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia włączają się do akcji

Do akcji wspólnego czytania postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki. Z tej okazji przygotowali swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Powstała ona pod czujnym okiem reżysera, dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych.

Wybrane fragmenty adaptacji zostaną wyemitowane w sobotę, 4 września, oczywiście na antenie Programu 1 Polskiego Radia (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Od godz. 12.00 zapraszamy zaś na transmisję z Ogrodu Saskiego.

1200x660 narodowe czytanie.jpg

Poza tym w audycji:

Książki 1200.jpg
"Moje książki" w Programie 1

Barbara Wysoczańska, z zawodu historyk, opowie o swojej powieści "Narzeczona nazisty". To historia Polki i Niemca, którzy zakochują się w sobie na rok przed wybuchem II wojny światowej. Potem, jako narzeczona niemieckiego hrabiego, dziewczyna poznaje przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy. Uczucie obydwojga musi przejść niewyobrażalną próbę.

Posłuchaj
13:03 Jedynka/Moje książki - 1.09.2021 narzeczona Barbara Wysoczańska o swojej powieści "Narzeczona nazisty" (Moje książki Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 1.09.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:55
Nick Corey jest szeryfem liczącego zaledwie 1280 mieszkańców miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy - przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Garderoba" Jagny Ambroziak. Wnikliwy portret młodej Żydówki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:20
Debiutancka powieść psycholożki Jagny Ambroziak "Garderoba" jest wnikliwym portretem młodej Żydówki z Tel Awiwu, która studiuje historię sztuki w Paryżu. Ma za sobą trudną rodzinną przeszłość, a przed sobą - poszukiwanie miłości w ramionach kolejnych mężczyzn. 
rozwiń zwiń