Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 14:23
Amerykanka polskiego pochodzenia została wyróżniona za książkę, której akcja rozgrywa się w Krakowie.
Audio

 - W latach 90. spisałam listę z wszystkimi wydarzeniami, o których chciałam pamiętać z Krakowa. Ten spis rósł, rósł i rósł i zrobiła mi się z tego powieść – zwierzała się Brigid Pasulka, autorka książki "Dawno, dawno temu i prawie naprawdę".

Gość Magdy Mikołajczuk jest Amerykanką polskiego pochodzenia, a za tę książkę otrzymała tegoroczną Nagrodę Fundacji Hemingwaya za najlepszy debiut literacki (w kategorii "powieść") w Stanach Zjednoczonych.

- Te wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne, gdyż nigdy wcześniej nie myślałam o sobie jako o pisarce. Napisałam tę książkę dla siebie – zauważyła.

Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni 50. lat w tatrzańskiej wiosce i w Krakowie.

W audycji "Moje książki" opowiadała, że gdy skończyła studia nie wiedziała co ze sobą zrobić. Poczuła, że potrzebuje wyzwania i przygody i dlatego zdecydowała się wyjechać za granicę i uczyć języka angielskiego.

- Najpierw wybrałam się do Niemiec, ale kiedy tam trafiłam pomyślałam, że nie o to mi chodziło. Zabrałam się więc pociągiem do Krakowa, gdyż słyszałam, że to piękne miasto. I tak to się zaczęło – wspomina Brigid Pasulka.

(pp)

Aby posłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć na dźwięk "Dawno, dawno temu i prawie naprawdę" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

Czytaj także

Kat z Listy Schindlera

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 20:09
Pochodzący z Wiednia Göth rozpoczął karierę w SS na w 1940 r. Trzy lata później za zasługi otrzymał komendanturę nowo powstającego obozu w Płaszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milan Kundera

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 21:00
Milan Kundera to moim zdaniem jeden z najświetniejszych współczesnych pisarzy (i przekonania tego nie naruszyła we mnie niejasna historia z donosem, jaki miał rzekomo napisać przed pół wiekiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie z życia przodków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 20:09
Małgorzata Niezabitowska mówi o swojej książce "Składana wanna". Od poniedziałku jej fragmenty będzie czytać w Jedynce Anna Nahrebecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

199 dni piekła

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 16:00
Każdy miał własny Auschwitz, to był jeden obóz, ale los każdego był inny, każdy był w innym kręgu piekła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo historyczne Normana Davisa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 14:39
Książka wybitnego historyka porusza temat państw, które zniknęły nie tylko z map, ale i z pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hitler chciał, by kultura była jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 00:00
We Francji Hitler miał zgoła odmienny, niż w innych okupowanych krajach, plan zniewolenia intelektualistów. Udowadnia to w nowej książce „Haniebny pokój” Frederic Spotts.
rozwiń zwiń