"Wilcza rzeka" - mocna autobiograficzna książka Wioletty Grzegorzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 07:16
- Bardzo chciałam pewne rzeczy pokazać, podzielić się doświadczeniem. Być może to da komuś do myślenia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poetka i prozaik Wioletta Grzegorzewska.
Wioletta Grzegorzewska
Wioletta GrzegorzewskaFoto: Mateusz Wlodarczyk/Agencja Forum

Wioletta Grzegorzewska - publikująca za granicą jako Wioletta Greg (w 2006 roku wyemigrowała do Anglii) - ma na koncie m.in. kilka tomów poetyckich, książkę prozatorską "Guguły" (2014) i powieść "Stancje" (2017). Jest laureatką wielu nagród, "Guguły" - w przekładzie Elizy Marciniak jako "Swallowing Mercury" - były nawet nominowane do Nagrody Bookera. 

Jej najnowsza pozycja pt. "Wilcza rzeka" to autobiograficzna, oparta na dzienniku, powieść drogi, która relacjonuje dramatyczne losy pisarki, samotnej matki, mieszkającej na stałe w Wielkiej Brytanii. Bohaterka planuje przeprowadzkę z małej wyspy położonej na kanale La Manche. Kiedy jest gotowa do drogi, nagle na świecie wybucha pandemia koronawirusa.

Ostatnim promem udaje jej się przepłynąć do Southampton z córką, psem i kotem, skąd wyrusza do Hastings, gdzie jednak nie czeka na nią obiecane mieszkanie. Od tego dnia próbuje przetrwać. Tuła się z 13-letnią córką po przypadkowych stancjach, które dzieli z imigrantami, biedakami i, takimi jak ona, życiowymi wykolejeńcami. Wreszcie staje się bezdomna i trafia z córką do schroniska dla kobiet.


Posłuchaj
18:10 Jedynka/Moje książki - 3.11.2021 grzegorzewska "Wilcza rzeka" - mocna autobiograficzna książka Wioletty Grzegorzewskiej (Moje książki/Jedynka)

 

Zaczynasz się rozsypywać w tym wszystkim

. 

Wioletta Grzegorzewska wskazała w audycji "Moje książki", iż wielu osobom wydaje się, że życie pisarzy, do tego już w jakiś sposób docenionych, jest spokojne, poukładane i raczej dostatnie. Nie ma w nim miejsca na lęk i przemoc. - Tymczasem ja, jako samotna matka, nie zawsze sobie radziłam. Trudne było dla mnie także opisanie tego - podkreśliła. - Wiele pisarek ma takie kłopoty. O tym się nie mówi - dodała.

Gość radiowej Jedynki wspomniała, że na galę Nagrody Bookera pojechała pociągiem prosto z pracy - była zatrudniona jako hostessa w McDonald's. Jeszcze w drodze wytrzepywała sól z włosów. - Poruszałam się między różnymi klasami. Miałam świadomość tego, że w ciągu dnia podaję, jako kelnerka, lunch osobom, z którymi mogę się potem wieczorem spotkać jako pisarka - powiedziała. - To jest ciekawe, dobre doświadczenie, ale na jakiś czas. Potem zaczynasz się rozsypywać w tym wszystkim - przyznała.

Grzegorzewska zapytana, czy zdecydowała się opisać swoją historię, by trafić do kobiet, które są w podobnej sytuacji, ale boją się poprosić o pomoc, odpowiedziała, że tak. - Mogłam przemilczeć pewne sprawy, a jednak się zdecydowałam o tym opowiedzieć. Bardzo chciałam pewne rzeczy pokazać, podzielić się doświadczeniem na temat współuzależnienia, przemocy. Być może to da komuś do myślenia - zaznaczyła.

W audycji "Moje książki" Grzegorzewska wyjaśniła, co to jest "uptasianie" i jaką rolę te zwierzęta pełnią w jej życiu. Na kartach powieści pojawia się także pewien pies.

Moje książki (1).jpg
"Moje książki" w Programie 1

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak o swojej książce "Żywoty równoległe", będącej zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w intrygujące duety (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).

Zapraszamy także do wysłuchania rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wioletta Grzegorzewska (poetka, prozaik)

Data emisji: 3.11.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Zbigniew Rokita: "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" jest również zapisem mojego poznawania Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:52
Zbigniew Rokita otrzymał kilka dni temu Nagrodę Literacką Nike (a także Nike Czytelników) za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Napisana w formie reportażu - jest próbą zrozumienia tożsamości Ślązaków m.in. poprzez wielowątkowe przyjrzenie się własnej historii rodzinnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedziczona trauma. "Gdyby Nina wiedziała" Dawida Grosmana

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:20
Na kartach powieści "Gdyby Nina wiedziała" autor - Dawid Grosman - prezentuje nam trzy pokolenia kobiet dotkniętych wojną. To opowieść o cierpieniu i traumie przenoszonej z pokolenia na pokolenie. To babka Wera, matka Nina i ta najmłodsza, z której perspektywy całą historię poznajemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura obyczajowa z przesłaniem. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 08:45
Osiedle "Sielanka", na obrzeżach Warszawy, staje się dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk sceną cichej wojny. Naprzeciwko siebie stają wieloletni mieszkańcy i ci nowi, zasiedlający wyrastające jak grzyby po deszczu apartamentowce, traktowani przez pierwszych jako intruzi. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" to druga część zabawnej, utkanej z codziennego życia historii, opublikowanej w ramach serii "Osiedle Sielanka".
rozwiń zwiń