"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:07
Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
Laureaci prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak
Laureaci prof. Andrzej Nowak i Dorota TruszczakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

 

truszczakdorota_nowakandrzej_2.jpg
"Prezent dla naszych wiernych słuchaczy". Dorota Truszczak o książce "Żywoty równoległe"

Prof. Andrzej Nowak wyznaje, że podczas rozmów w każdej parze rozmówcy odnajdywali coś nieoczekiwanego. - Układ między tymi postaciami czasem rzucał interesujące światło na nasze dzieje, na konkretny ich moment - mówi historyk. Daje przykład pary Lechoń-Iwaszkiewicz, czyli poetów, którzy znali się, przyjaźnili, tworzyli środowisko Skamandra, ale których drogi się całkowicie rozeszły. Według niego Iwaszkiewicz kolaborował z reżimem narzuconym przez Moskwę, a Lechoń zachował niezłomną postawę.


Posłuchaj
12:02 jedynka-3-11-2021-moje książki-truszczak-nowak.mp3 Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak o kulisach powstania książki "Żywoty równoległe" (Moje książki/Jedynka)

Orzeszkowa Konopnicka 1200.jpg
Orzeszkowa i Konopnicka. Pisarki-emancypantki

 

Dorota Truszczak przyznaje, że dla niej najbardziej ekscytującą parą był duet prymas Wyszyński i pierwszy sekretarz Gierek. Żartuje, że chociaż interesuje się politologią, to od pięciu lat studiuje historię na indywidualnym toku studiów pod kierownictwem profesora Nowaka. - Mam nadzieję, że te studia jeszcze trochę potrwają - mówi.

Profesor liczy, że w przypadku niektórych osób, np. Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej, udało się przełamać stereotypy. - Stereotyp, że to emancypantki, które odrzucają świat męski, choć w przypadku obu pań tak nie było - wyjaśnia. Przy okazji rozmów o Chopinie i Mochnackim Andrzej Nowak wspomina, jak rodzice próbowali zrobić z niego pianistę, ale złamał nogę i choć nogą się nie gra, to lekcje zarzucił. - Wtedy miałem poczucie wielkiej ulgi, a dzisiaj mam duży żal do siebie samego, że zbojkotowałem te starania rodziców - przyznaje. Ale po dziś dzień słucha muzyki chętnie, a Czajkowski towarzyszy mu od dziecka, bo ojciec inżynier z pobytu w ówczesnym Związku Radzieckim przywiózł dużo płyt.


Okładka książki Okładka książki

Dorota Truszczak podkreśla duży udział słuchaczy w powstaniu książki "Żywoty równoległe". - To słuchacze wielokrotnie w mejlach, telefonach, SMS-ach, listach przede wszystkim, mobilizowali mnie do tego, żeby powstała książka, a potem płyty - zaznacza. Wskazuje, że audycja radiowa jest ulotna i po jej zakończeniu miała poczucie straty.

Audycje z cyklu "Historia żywa" można posłuchać [TUTAJ] oraz na podcasty.polskieradio.pl

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Dorota Truszczak (dziennikarka), prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 3.11.2021 

Godzina emisji: 23.10

ag


 

 

Czytaj także

Książka "Żywoty równoległe". Zapis audycji z cyklu "Historia żywa"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:47
Audycje z cyklu "Historia żywa" ukazują się na antenie Jedynki od lutego 2016 roku. Pokazują wybrane postaci wybitnych Polaków, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Od naczelnika Tadeusza Kościuszki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nadano w sumie około dwustu odcinków, a książka jest zapisem 21 rozmów z profesorem Andrzejem Nowakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura obyczajowa z przesłaniem. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 08:45
Osiedle "Sielanka", na obrzeżach Warszawy, staje się dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk sceną cichej wojny. Naprzeciwko siebie stają wieloletni mieszkańcy i ci nowi, zasiedlający wyrastające jak grzyby po deszczu apartamentowce, traktowani przez pierwszych jako intruzi. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" to druga część zabawnej, utkanej z codziennego życia historii, opublikowanej w ramach serii "Osiedle Sielanka".
rozwiń zwiń