U boku ukochanego dziadka. "Dziadka nie ma" - debiut Michała Turowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:28
"Mam wrażenie, że najważniejsze jest w tym wszystkim to, że ja "Dziadka nie ma" pisałem dla siebie. Gdybym dostał zaliczkę z wydawnictwa, usiadł z planem, to na pewno tych wszystkich emocji i szczerości byłoby dużo mniej". Gościem audycji "Moje książki" był Michał Turowski, który mówił o swojej książce opowiadającej o niezwykłej więzi, która łączyła od dzieciństwa bohatera i jego dziadka, i która zmieniała się wraz z dorastaniem chłopca. 
Okładka książki Dziadka nie ma Michała Turowskiego
Okładka książki "Dziadka nie ma" Michała TurowskiegoFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
14:45 Jedynka/Moje książki - 24.11.2021 michał turowski "Dziadka nie ma" - debiut Michała Turowskiego (Moje książki/Jedynka)

 

Michał Turowski podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, że ma nadzieję, iż jego książka pomoże czytelnikom, którzy po śmierci bliskiej osoby mają wyrzuty sumienia, że może poświęcili jej za mało czasu, nie próbowali jej lepiej poznać. Wskazał, że otrzymuje takie właśnie sygnały od osób, które zapoznały się z tytułem, i "to jest dla niego bardzo cenne i bardzo ważne".

- O ile nie jestem zwolennikiem tezy, że literatura musi być tylko i wyłącznie użytkowa, że musimy z każdej książki coś wyciągnąć, to jednak wydaje mi się, że ta książka jest dosyć smutna i ciężka. Nie wiem, czy ktoś rozrywkowo po to sięgnie. Na pewno duża część czytelników będzie miała inne odczucia i inaczej będzie podchodziła czy to do śmierci, czy to do żałoby, czy to do pożegnania, ale w gruncie rzeczy to jest dosyć uniwersalna historia i jeżeli to komuś pomogłoby poukładać te puzzle w głowie, które się zaczynają rozsypywać po odejściu kogoś bliskiego, to super - powiedział.

Miałem wrażenie, że ta książka mogłaby coś na tym stracić

Wioletta Grzegorzewska
"Wilcza rzeka" - mocna autobiograficzna książka Wioletty Grzegorzewskiej

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że "Dziadka nie ma" jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, prawdziwej historii, "ale ta licentia poetica też gdzieś się pojawia". - Długo się zastanawiałem nad tym, czy pisać faktycznie o Nowym Tomyślu, o moim dziadku z nazwiska, o mnie z nazwiska, czy spróbować się jakoś zasłonić. Tak naprawdę, gdyby zamiast dziadka w Nowym Tomyślu był dziadek w Otwocku i zamiast Michała z Wrocławia był Michał z Łodzi, nic by to nie zmieniło w odbiorze, ale ja miałem wrażenie, że ta książka mogłaby coś na tym stracić - stwierdził.

- Mimo że to byłoby dla mnie dużo łatwiejsze - takie wiwisekcyjne odsłanianie się ze swoimi emocjami i przeżyciami nie jest rzeczą bardzo łatwą - to jednak wydaje mi się, że pisząc o sobie wprost, jestem bardziej szczery i bardziej oddaję te wszystkie emocje - ocenił. - Mam wrażenie, że najważniejsze jest w tym wszystkim to - i ma to wpływ na to, jaki ta książka ma finalny kształt - że ja "Dziadka nie ma" pisałem tylko i wyłącznie dla siebie. Gdybym dostał zaliczkę z wydawnictwa, usiadł z planem, że będę pisał o dziadku, to na pewno tych wszystkich emocji i szczerości byłoby dużo mniej - dodał.

W audycji można wysłuchać fragmentów "Dziadka nie ma" w interpretacji Andrzeja Ferenca.


Czytaj także:

 

Poza tym w audycji:

Moje książki (1).jpg
"Moje książki" w Programie 1

Posłuchaj
17:35 Jedynka/Moje książki - 24.11.2021 peter hoeg "Nieprzystosowani" - powieść duńskiego pisarza Petera Hoega (Moje książki/Jedynka)

 

"Nieprzystosowani" - powieść wybitnego duńskiego pisarza Petera Hoega o trojgu dzieci ze społecznego marginesu, na początku lat 70. umieszczonych w ramach eksperymentu w jednej z kopenhaskich prywatnych szkół. Dzieci odkrywają, że za precyzyjną praktyką dydaktyczną szkoły kryje się pewien plan, który w dramatyczny sposób wpłynie na ich przyszłe życie.

Gość: tłumaczka Bogusława Sochańska

Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Michał Turowski

Data emisji: 24.11.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:07
Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Straszydła na co dzień" - jedna z najbardziej kultowych czeskich książek

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:05
O zbiorze opowiadań Karela Michala "Straszydła na co dzień" (w tłumaczeniu Doroty Dobrew) opowiedział w audycji "Moje książki" Mariusz Szczygieł, który o tragicznych losach czeskiego pisarza pisał w swojej książce "Nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sielanki" George'a Saundersa. Kim jest człowiek XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:57
- George'owi Saundersowi udaje się, w bardzo nowoczesny sposób, pokazać takie społeczeństwo, które samo trochę nie wie, czego chce. Chciałoby osiągać cele, wie, że koszty są bardzo duże, ale mimo tego prze do sukcesu za wszelką cenę, a przez to pozwala sobą manipulować - powiedział w Programie 1 poeta i dziennikarz Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń