"Nieprzystosowani" - antysystemowa powieść Petera Hoega

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:30
"Nieprzystosowani" to powieść wybitnego duńskiego pisarza Petera Hoega o trojgu dzieci ze społecznego marginesu, na początku lat 70. umieszczonych w ramach eksperymentu w jednej z kopenhaskich prywatnych szkół. Dzieci odkrywają, że za precyzyjną praktyką dydaktyczną szkoły kryje się pewien plan, który w dramatyczny sposób wpłynie na ich przyszłe życie.
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

939174-352x500.jpg
U boku ukochanego dziadka. "Dziadka nie ma" - debiut Michała Turowskiego

Autor książki Petera Hoeg analizuje w niej różne zjawiska społeczne. - Jego książki mają taki rys, który możemy kojarzyć z kryminałami, thrillerami, powieściami detektywistycznymi. On tą metodą bada i analizuje zjawiska społeczne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bogusława Sochańska, tłumaczka powieści. - Charakterystyczną rzeczą dla tego autora jest także to, że pisze on każdą książkę innym językiem, co jest niesamowitym wyzwaniem dla tłumacza - dodaje. 

Posłuchaj
23:43 2021_11_25 23_26_50_PR1_Moje_książki.mp3 "Nieprzystosowani" - antysystemowa powieść Petera Hoega (Moje książki/Jedynka)

 

Psychiczne skutki okaleczenia 

Narratorem powieści jest Peter, jeden z bohaterów, który - choć już dorosły i wykształcony - nie potrafi uwolnić się od psychicznych skutków okaleczenia w dzieciństwie. - Jest dorosłym, ale wciąż młodym mężczyzną, który zmaga się z bagażem traumy swojego dzieciństwa - przyznaje tłumaczka. - Wiemy później, że w jakimś sensie wykorzystywał on szansę, którą społeczeństwo spróbowało mu za sprawą tego eksperymentu dać, czyli skończył studia, ale to nie całkiem zmieniło jego wewnętrzny świat i nie całkiem uwolniło go z traumy dzieciństwa spędzonego w domach dziecka, poprawczakach. Było nie tylko bicie, ale także głód, który szokuje czytelnika - opowiada gość Jedynki. 

Krytyka systemu 

Peter Hoeg w książce "Nieprzystosowani" krytykuje m.in. systemy edukacji i opieki społecznej. - W Danii wybuchła nieprawdopodobna dyskusja po opublikowaniu tej książki, uważano, że autor mocno przesadził, ale w końcu jest to powieść, a nie reportaż czy innego rodzaju książka naukowa - mówi Bogusława Sochańska. - To jest proza kreacyjna, więc miał prawo przesadzić i wydaje mi się, że dzięki temu taka książka ma uniwersalny rys, ponieważ niektóre elementy rzeczywistości tych dzieci z pewnością są do odnalezienia w każdym kraju - ocenia. 

Ujmująca w książce jest samotność, która na co dzień towarzyszy bohaterom. Mimo różnych przeciwności losu wzajemnie się wspierają, mogą na siebie liczyć w różnych sytuacjach. - To jest to światło nadziei, głęboko humanistyczny wątek, kontrapunkt dla całej mrocznej rzeczywistości, którą oglądamy w tej powieści, coś, czego możemy się uchwycić i co nas ratuje. W przeciwnym razie czytelnik byłby porażony tą opowieścią - wyjaśnia rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.  

Ponadto w audycji: 

- O książce pt. "Dziadka nie ma" opowiadającej o niezwykłej więzi, która łączyła od dzieciństwa bohatera i jego dziadka, i która zmieniała się wraz z dorastaniem chłopca. Gościem audycji był autor Michał Turowski. 

Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Bogusława Sochańska (tłumaczka powieści) 

Data emisji: 24.11.2021 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:07
Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
rozwiń zwiń