Grzegorz Kalinowski o swojej nowej powieści z cyklu "Śmierć frajerom"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:43
Grzegorz Kalinowski opowiada o książce "Śmierć frajerom. Wyrok", kolejnej części cyklu historyczno-sensacyjnego "Śmierć frajerom". Bohaterem cyklu jest Heniek Wcisło, warszawiak, rocznik 1904. Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku nie tylko w Warszawie
Grzegorz Kalinowski
Grzegorz KalinowskiFoto: Mateusz Włodarczyk/Agencja Forum

Sensacyjna fabuła

Marszałek Józef Piłsudski spoczywa na Wawelu, w Niemczech rządzi Adolf Hitler, mimo Wielkiego Głodu, czystek i obozów na Syberii Stany Zjednoczone nawiązują stosunki dyplomatyczne ze Związkiem Radzieckim, a w Hiszpanii trwa wojna domowa.

Henryk Wcisło wyjechał do Stanów Zjednoczonych i powrócił do Polski z amerykańskim obywatelstwem jako  Henry Haas. Jest jednocześnie bywalcem salonów i podejrzanym o udział w gangsterskich porachunkach. Dla części oficerów wywiadu Wcisło alias Haas oraz kapitan Beniowski, który go zwerbował, to ludzie, których należy zlikwidować, dla innych to osoby w sam raz do delikatnej misji, na której borykające się z kryzysem państwo polskie może zarobić miliony, albo stracić reputację.

W Pałacu Saskim, w pomieszczeniach należących do wywiadu Wojska Polskiego, major Sokołowski przegląda teczki z materiałami zebranymi na temat Henryka Wcisły alias Henry'ego Haasa, żołnierza odznaczonego w czasie wojny z bolszewikami, dywersanta z III powstania śląskiego i współpracownika wywiadu, który po burzliwej przygodzie za oceanem wrócił do Polski z pokaźną sumą pieniędzy.

Mało znane historyczne fakty

Grzegorz Kalinowski opowiada, jak przeprowadzał research do książki m.in. w Paryżu. Zresztą o mały figiel napisałby nieprawdę, bo usadził bohaterów książki w Paryżu na Placu Trocadero i chciał napisać, że podziwiali wieżę Eiffla. - W ostatniej chwili przypomniałem sobie, że w latach 30. stał tam pałac, który zasłaniał widok na wieżę - wspomina.


Posłuchaj
17:30 2021_12_15 23_10_53_PR1_Moje_ksiazki.mp3 Grzegorz Kalinowski o swojej nowej powieści "Śmierć frajerom. Wyrok" (Moje książki/Jedynka)

 

Autor przyznaje, że interesuje się historią i dlatego przygotowania do pisania kolejnej książki zajmują dużo czasu, choć nie wszystkie elementy znajdują potem odzwieciedlenie na stronach książki. - Nagle coś, co miało być jedynie uzupełnieniem akcji raptem się rozrasta - mówi. Zdarza się nawet, że jak temat wyczerpie się w książce, to poszerza go i czyta dalej źródła, bo sprawa go wciąga.

W najnowszej części cyklu zamieścił wiele nieznanych szerzej smaczków. Jak ten, że w 1932 roku na Nowym Świecie mieszkał autentyczny lew. Zaś każdy rozdział zaczyna się inną zwrotką pieśni "Czwarta brygada". Pieśń ułożyli dawni legioniści niezadowoleni z sanacji i tego, że do autentycznych żołnierzy dokleili się ludzie, którzy robili kariery przy sanacyjnej władzy. 

Poza tym w audycji:

O powieści fińskiej autorki Katri Lipson "Sprzedawca lodów", wyróżnionej Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. To nietypowa kronika rodzinna poruszająca temat wojennych traum odzywających się w kolejnym pokoleniu. Dwa lata po zakończeniu II wojny światowej reżyser tworzy naśladujący życie film o kobiecie i mężczyźnie, którzy uciekają z okupowanej Czechosłowacji. Zmuszeni są udawać małżeństwo. W miarę rozwoju akcji postacie, w które wcielają się aktorzy, zaczynają żyć własnym życiem.

W audycji o książce mówiła tłumaczka Iwona Kiuru.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Grzegorz Kalinowski (pisarz), Iwona Kiuru (tłumaczka), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 15.12.2021 

Godzina emisji: 23.09

ag


Czytaj także

Jeden z najciekawszych okresów w życiu kobiety. Anna Janko o powieści "Finalistka"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 08:00
W powieści powraca postać Hanki, którą czytelnicy znają z tomów "Dziewczyna z zapałkami" i "Pasja według św. Hanki". Bohaterka, pisarka mająca za sobą trudne związki i problemy rodzinne, zbliża się do sześćdziesiątki i mierzy się z czyhającym za rogiem widmem starości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Latarnicy". Opowieść o relacjach, z nutą kryminału w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:53
"Latarnicy" to powieść brytyjskiej pisarki Emmy Stonex. Pełna napięcia, tajemnicza historia inspirowana faktami. Dzięki autorce przenosimy się do roku 1972, do Kornwalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wedlowie. Czekoladowe imperium". Historia słynnego rodu cukierników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:22
- To jest absolutnie fascynujące, jak ta firma - Wedel - stała się czymś ważnym w życiu społeczeństwa, w kulturze - powiedział w audycji "Moje książki" autor pozycji "Wedlowie. Czekoladowe imperium" Łukasz Garbal.
rozwiń zwiń