Hervé Le Tellier - "Anomalia". Bestseller, nie tylko we Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:34
Powieść "Anomalia" Hervé Le Telliera w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji - Prix Goncourt. 
Herv Le Tellier - Anomalia
Hervé Le Tellier - "Anomalia"Foto: mat. promocyjne

Z niezrozumiałych powodów ten sam samolot na trasie Paryż-Nowy Jork, z tymi samymi pasażerami na pokładzie, ląduje w miejscu docelowym dwa razy: w marcu i w czerwcu. Bohaterowie spotykają się z samymi sobą, starszymi o trzy miesiące, a rządy, społeczeństwo i nauka muszą sobie poradzić z tym, że wielu ludzi występuje w dwóch wersjach.

"Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy. Autorowi udało się niemożliwe: stworzył oparty na suspensie bestseller dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrafinowanych czytelników" - opisuje tytuł jego wydawca.

- To jest bardzo dobra książka, bardzo dobrze napisana, bardzo dobrze skonstruowana - oceniła w audycji "Moje książki" tłumaczka "Anomalii" Hervé Le Telliera Beata Geppert. - Facet ewidentnie umie pisać. Nie bez powodu dostał Goncourta za tę pozycję, nie bez powodu ma tylu czytelników - dodała. - Jeśli ktoś nie czytał - zdecydowanie polecam. "Anomalia" jest książką, która wbija - stwierdziła.

We Francji powieść jest bestsellerem, nabywców znalazło ponad milion egzemplarzy "Anomalii". Gość radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że na pewno na tak dobry wynik miała wpływ nagroda - Prix Goncourt, ale - jak wskazała - faktem jest, że Francuzi po prostu lubią czytać i kupować książki, mimo iż do najtańszych one nie należą. 


Posłuchaj
19:50 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_22 PR1_23_10_09_Moje_książki.mp3 Hervé Le Tellier - "Anomalia". Bestseller, nie tylko we Francji (Moje książki/Jedynka)

 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

O książkach nominowanych do Nagrody Identitas 2022 - nagrody literackiej dla polskich humanistów, filozofów, pisarzy, historyków przed 41. rokiem życia. Nominowani twórcy wezmą udział w warsztatach w miejscu niezwykłym - na arktycznej wyspie Uløya, położonej pół tysiąca kilometrów za kręgiem polarnym.

Nominowani do Nagrody Identitas to: Michał Gołębiowski za książkę "Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury", Tomasz Grzegorzewski za "Wymazaną granicę", Łukasz Kozak za "Historię naturalną", Marta Madejska za "Aleję włókniarek", Alicja Rosé za "Północ. Przypowieści" i Tomasz Stefanek za "Być albo nie być".

Literackie rekomendacje Tadeusza Lewandowskiego.


Posłuchaj
22:30 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_12_22 PR1_23_29_59_Moje_książki.mp3 Nagroda Identitas 2022 i rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego (Moje książki/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Beata Geppert (tłumaczka książki "Anomalia" Hervé Le Telliera) oraz Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas) i Wojciech Stanisławski (historyk, krytyk, publicysta) 

Data emisji: 22.12.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Jeden z najciekawszych okresów w życiu kobiety. Anna Janko o powieści "Finalistka"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 08:00
W powieści powraca postać Hanki, którą czytelnicy znają z tomów "Dziewczyna z zapałkami" i "Pasja według św. Hanki". Bohaterka, pisarka mająca za sobą trudne związki i problemy rodzinne, zbliża się do sześćdziesiątki i mierzy się z czyhającym za rogiem widmem starości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Latarnicy". Opowieść o relacjach, z nutą kryminału w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:53
"Latarnicy" to powieść brytyjskiej pisarki Emmy Stonex. Pełna napięcia, tajemnicza historia inspirowana faktami. Dzięki autorce przenosimy się do roku 1972, do Kornwalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wedlowie. Czekoladowe imperium". Historia słynnego rodu cukierników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:22
- To jest absolutnie fascynujące, jak ta firma - Wedel - stała się czymś ważnym w życiu społeczeństwa, w kulturze - powiedział w audycji "Moje książki" autor pozycji "Wedlowie. Czekoladowe imperium" Łukasz Garbal.
rozwiń zwiń