Nagrody Identitas 2022. Kiedy poznamy zwycięzcę konkursu?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 11:20
Nagroda Identitas 2022 jest przyznawana za najlepszą książkę roku. Nominowani twórcy wezmą udział w warsztatach w miejscu niezwykłym: na arktycznej wyspie Uløya, położonej pół tysiąca kilometrów za kręgiem polarnym. 
Tożsamość. Warsztaty w Arktyce
"Tożsamość. Warsztaty w Arktyce"Foto: mat. prasowe
  • Fundacja Identitas ogłosiła latem 2021 r. konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków, którzy nie przekroczyli 41. roku życia
  • Sześcioro polskich twórców zostało nominowanych do Nagrody Identitas 2022
  • Warsztaty na arktycznej wyspie Uløya odbędą się na przełomie lutego i marca 2022 r. i wtedy zostanie ogłoszony zwycięzca

"Bez Maski. Warsztaty na Arktyce" 

Fundacja Identitas ogłosiła latem 2021 r. konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Sześcioro polskich twórców zostało nominowanych do Nagrody Identitas 2022. Uzupełnieniem nagrody są warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, będą stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację i jej partnerów.

- Wyspa Uløya jest wyspą odosobnienia. To miejsce nie ma nic wspólnego z wakacjami all inclusive i myślę, że zapewnia to uczestnikom naszych warsztatów warunki, których gdzie indziej trudno by nam było dostarczyć - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Renata Chołuj, pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas. - Są warunki do debaty o literaturze, filozofii, o życiu. Wszyscy to podkreślają i myślę, że to był trafiony pomysł - dodaje. 

Posłuchaj
22:25 2021_12_22 23_30_00_PR1_Moje_książki.mp3 Nominacje do Nagrody Identitas 2022 (Moje książki)

 

Jak podkreśla drugi z jurorów w konkursie, Wojciech Stanisławski, warsztaty dają duże doświadczenie osobności, samotności. - Jest to świetna okazja do pracy ze sobą, ponieważ warsztaty zajmują dziennie 2-3 godziny, a reszta to jest czas na pisanie, myślenie, chodzenie ze wzrokiem wbitym w niebo. To bardzo dobre miejsce na przemyślenie samego siebie - podkreśla gość Jedynki. 

Sześcioro polskich twórców 

Zgłoszenia do konkursu oceniał zespół w składzie: Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), Wojciech Stanisławski (historyk, krytyk, publicysta), Dawid Jung (poeta, regionalista, krytyk, laureat Nagrody Identitas 2019) oraz założyciel Fundacji Identitas i pomysłodawca Warsztatów w Arktyce Tomasz Kaźmierowski.

Nominowani to: Michał Gołębiowski za książkę "Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury", Tomasz Grzegorzewski za "Wymazaną granicę", Łukasz Kozak za "Historię naturalną", Marta Madejska za "Aleję włókniarek", Alicja Rosé za "Północ. Przypowieści" i Tomasz Stefanek za "Być albo nie być". 

Książki nominowanych autorów są rozbieżne gatunkowo. - Jesteśmy świadomi tej rozbieżności - zaznacza Wojciech Stanisławski. - Bardzo się przydaje sito selekcyjne i dla nas tym sitem jest to, co w nazwie fundacji Identitas, czyli tożsamość. (...) Mam nadzieję, że Identitias tym się wyróżni wśród wielu cennych, czasem głośniejszych nagród literackich, że pozostawiamy trochę z boku fantastyczne reportaże podróżnicze, głęboką prozę psychologiczną, a interesują nas rzeczy, które w jakiś sposób dotykają tego pytania, kim jesteśmy - tłumaczy juror. 

Kiedy poznamy zwycięzcę? 

Warsztaty na arktycznej wyspie Uløya odbędą się na przełomie lutego i marca 2022 r. i wtedy zostanie ogłoszony zwycięzca. - Odbędzie się ostateczne głosowanie, które wyłoni zwycięzcę - informuje Renata Chołuj. - My w zasadzie całą szóstkę traktujemy jak zwycięzców, w tym sensie, że do kolejnej edycji będziemy promować ich dzieła, wymieniać ich nazwiska, bo są warte zapamiętania - dodaje. 

***

Począwszy od roku 2014 Fundacja Identitas zasila humanistów stypendiami, a także, w ramach Nagrody Identitas, przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości od 20 tysięcy do 80 tysięcy złotych.

Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do Nagrody Identitas znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler,  Marcin Cielecki, Beata Halicka, Zbigniew Rokita, Michał Przeperski, Andrzej Marzec, Anna Janko, Przemysław Dakowicz, Agnieszka Kołakowska, Stanisław Waltoś, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Radek Rak.

Patronat medialny nad warsztatami w Arktyce objęło Polskie Radio.

Ponadto w audycji: 

O francuskiej powieści "Anomalia" Hervé Le Telliera. Ta zabawna i inteligentna książka zdobyła prestiżową Nagrodę Goncourtów i stała się bestsellerem nie tylko we Francji. Z niezrozumiałych powodów ten sam samolot na trasie Paryż–Nowy Jork, z tymi samymi pasażerami na pokładzie, ląduje w miejscu docelowym dwa razy: w marcu i w czerwcu. Bohaterowie spotykają się z samymi sobą, starszymi o trzy miesiące, a rządy, społeczeństwo i nauka muszą sobie poradzić z tym, że wielu ludzi występuje w dwóch "wersjach".

***

Tytuł audycji: Moje książki 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk 

Goście: Renata Chołuj, Wojciech Stanisławski (jurorzy konkursu)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 23.09

Mat. prasowe Identitas/ag/ans 

Czytaj także

"Latarnicy". Opowieść o relacjach, z nutą kryminału w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:53
"Latarnicy" to powieść brytyjskiej pisarki Emmy Stonex. Pełna napięcia, tajemnicza historia inspirowana faktami. Dzięki autorce przenosimy się do roku 1972, do Kornwalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kalinowski o swojej nowej powieści z cyklu "Śmierć frajerom"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:43
Grzegorz Kalinowski opowiada o książce "Śmierć frajerom. Wyrok", kolejnej części cyklu historyczno-sensacyjnego "Śmierć frajerom". Bohaterem cyklu jest Heniek Wcisło, warszawiak, rocznik 1904. Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku nie tylko w Warszawie
rozwiń zwiń