Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 12:00
Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Modelka prezentuje dwuczęściowy żakiet z efektownym kapeluszem wykonanym z cristallitu
Modelka prezentuje dwuczęściowy żakiet z efektownym kapeluszem wykonanym z cristallituFoto: NAC

Kim były przedwojenne mobilne krawcowe? A kim z początku były modystki? I dlaczego Lucyna Ćwierczakiewiczowa nie lubiła wysokich kapeluszy? W książce "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem możemy przeczytać nie tylko o tych o lżejszych, ale także i o poważnych sprawach związanych z modą. Książka nie tylko intryguje treścią, ale także cieszy oczy, bo zawiera liczne rysunki i zdjęcia. Porusza tematy związane z modą, analizuje także konteksty. Dowiemy się z niej, kto w dwudziestoleciu międzywojennym kształtował styl ówczesnych gwiazd, na ile oryginalna była polska moda oraz jak trendy z wybiegów i żurnali miały się do tego, co nosili obywatele II RP. 


Madgalena Idem - Manekin w peniuarze, Wydawnictwo Czarne 2022 okładka Magdalena Idem - „Manekin w peniuarze. Moda w II RP”, Wydawnictwo Czarne 2022; materiały prasowe
Posłuchaj
10:33 _PR1_AAC 2022_04_20-23-08-43-Magdalena-Idem-Manekin-w-peniuarze.mp3 W audycji "Moje książki" o swojej książce "Manekin w peniuarze" opowiada Magdalena Idem

Kim były singerki?

W książce pojawiają się przeróżni bohaterowie, oprócz zwykłych użytkowników i producentów mody, na przykład mobilne krawcowe tzw. singerki, które szyły w domu klienta, czy słynni producenci tkanin, rodzina Witaczków, liderów polskiego jedwabnictwa z Milanówka.

- Sposób, w jaki napisałam książkę, wiąże się z moim postrzeganiem mody, a więc jako system powiązania i oddziaływania na siebie różnych elementów – mówiła Magdalena Idem. – Częściami tej całości są między innymi system produkcji ubrań czy kontekst znaczeń wokół ubrań, który tworzony jest m.in. przez dziennikarzy. Nie interesuje mnie moda w kontekście tego, co w danym momencie jest modne, ale procesy, które wpływają na to, jak moda powstaje, a także warunki, w jakich ona wyrasta i w jakiej pojawia się sytuacji – zaznaczyła autorka.

Zobacz też:

Moda – opiekunka i pocieszycielka

Irena Pokrzywnicka - ikona przedwojennej mody, malarka, ilustratorka m.in. książek Kornela Makuszyńskiego, projektantka wnętrz i mody - mówiła, że moda to nie jest błaha rzecz. Kiedy trafiła do obozu jenieckiego, nosiła tam modne przed wojną ubrania, co wzmacniało ją psychicznie. Przedmioty, jakimi się otaczamy, kształtują bowiem naszą tożsamość, są częścią naszego życia, naszych wspomnień. W szczególny sposób dotyczy to ubrań.

– Wydarzenia postrzegamy i zapamiętujemy przez pryzmat rzeczy, które są najbliżej naszego ciała, a takimi rzeczami są niewątpliwie ubrania czy kosmetyki, których używamy, a więc zapachy, które przenikają nasze ubrania – tłumaczyła Magdalena Idem. Ubrania mogą spełniać funkcję terapeutyczną, przywoływać wspomnienia. Mówią o tym historycy i badacze mody. Według Rolanda Barthesa moda pełni funkcję "matczyną", "opiekuńczą", pozwala nam radzić sobie z wieloma trudnościami – tłumaczyła Magdalena Idem. 

Zobacz też:

Kim były modystki, lansjerki, propagandystki? 

Chociaż słowo "modystka" w dzisiejszej polszczyźnie oznacza kobietę, która zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kapeluszy, nie zawsze tak było. W dwudziestoleciu międzywojennym modystka nie tylko szyła kapelusze, ale także chodziła na pokazy mody, gdzie śledziła trendy i przysłuchiwała się rozmowom klientek, by potem zdobyte informacje przekazywać firmom modowym. Kobiety zapraszane na pokazy z zadaniem obserwowania reakcji gości nazywane były także lansjerkami, propagandystkami. Miały one niemały wpływ na to, co później pojawiło się na ulicach i na półkach sklepowych!

Co wspólnego z modą miała Lucyna Ćwierczakiewiczowa?

Jedną z najbardziej znanych lansjerek owych czasów była Lucyna Ćwierczakiewiczowa później znana jako autorka książek kulinarnych. U początków swojej kariery zawodowej jako dziennikarka zajmowała się modą. Na czym dokładnie polegała jej praca? Ćwierczakiewiczowa uczestniczyła w premierach teatralnych, różnego rodzaju wydarzeniach czy salonach literackich, gdzie jej zadaniem było obserwowanie, co noszą zaproszone osoby. Potem obserwacje swoje opisywała. Oburzała się m.in., gdy kobiety miały zbyt wysokie kapelusze. Powód tego oburzenia był prozaiczny. Dziennikarka była niewielkiego wzrostu i kapelusze zasłaniały jej widok. Więcej anegdot i wątków związanych z przedwojenną polską modą w "Manekinie w peniuarze. Moda w II RP". 

[korzystano z materiałów wydawcy]

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Magdalena Idem (autorka książki "Manekin w peniuarze. Moda w II RP")

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 23.08

djr

Czytaj także

Jacek Dehnel: to babcia wprowadziła mnie do literatury

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:02
- Gdy byłem małym chłopcem, babcia zaznajamiała mnie z wielkimi dziełami. Opowiadała mi np. fabuły wielkich sztuk. Mówiła: "Jak to jest możliwe, że masz 6 lat i nie znasz histori Makbeta?" - mówi pisarz i tłumacz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Makuszyńskiego zamilczano na śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:31
- To co pisał nie pasowało do założeń nowego ustroju, bo w nim idolem miał być Pawka Morozow – radziecki pionier, który doniósł na ojca, bo uznał go za wroga komunizmu – tłumaczy Mariusz Urbanek, autor biografii Kornela Makuszyńskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wedlowie. Czekoladowe imperium". Historia słynnego rodu cukierników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:22
- To jest absolutnie fascynujące, jak ta firma - Wedel - stała się czymś ważnym w życiu społeczeństwa, w kulturze - powiedział w audycji "Moje książki" autor pozycji "Wedlowie. Czekoladowe imperium" Łukasz Garbal.
rozwiń zwiń