"Wstyd". Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 10:59
- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Robert Małecki (na zdj.) w swojej twórczości często wraca do tematu zaginięć dorosłych i dzieci
Robert Małecki (na zdj.) w swojej twórczości często wraca do tematu zaginięć dorosłych i dzieciFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

Duchy przeszłości powracają

Była policjantka Julia Karlińska po tragicznej śmierci męża, także policjanta, zmieniła zawód i uczy w liceum medycznym. Kiedy pewnego dnia znika jeden z synów Julii, a jej kolega z pracy zostaje zamordowany, kobieta przeczuwa, że te dwie sprawy się ze sobą łączą - to zarys fabuły najnowszej, dziesiątej już powieści w dorobku Roberta Małeckiego.

"W sobotę, gdy Julia Karlińska obudziła się z ulotnym poczuciem szczęścia jeden z jej synów został znaleziony martwy" – brzmi pierwsze zdanie książki "Wstyd".

- Dopiero w trakcie pisania uzmysłowiłem sobie, jak fatalna była to koncepcja. Później trzeba bowiem czytelnika czymś zainteresować do momentu, gdy Julia Karlińska dowie się o tym, że jej syn został znaleziony martwy. Zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat, w sensie warsztatowym, ale uznałem, że to będzie bardzo dobre wyzwanie literackie. A ja lubię stawiać sobie takie wyzwania i później weryfikować swoje umiejętności - tłumaczył Robert Małecki.

Od kryminału do thrillera

Jak reklamuje "Wstyd" wydawca książki, jest to mocny thriller kryminalny o uczuciu, które może dać początek złu, i o mrocznej drodze ku prawdzie, która, wyniesiona na powierzchnię, rani do krwi. - Jest to rzecz udana i niesłychanie poruszająca - stwierdziła Magda Mikołajczuk, gospodarz audycji "Moje książki".


Posłuchaj
13:58 Jedynka Moje książki 21.04.2022 małecki.mp3 Rozmowa z Robertem Małeckim, autorem thrillera kryminalnego pt. "Wstyd" (Moje książki/Jedynka) 

***

Robert Małecki jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, autorem trylogii z Markiem Benerem ("Najgorsze dopiero nadejdzie", "Porzuć swój strach", "Koszmary zasną ostatnie") i Bernardem Grossem ("Skaza" - nagroda główna Kryminalnej Piły, "Wada", "Zadra"). W 2020 roku zadebiutował w roli autora thrillerów, wydając "Żałobnicę". W kolejnym roku ukazała się "Zmora".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Robert Małecki (pisarz)

Data emisji: 20.04.2022 

Godzina emisji: 23.22

pg

Czytaj także

Zbrodnia na dworze królowej Bony! "Ciche wody" P.K. Adams

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
"Ciche wody" to najnowszy kryminał historyczny P.K. Adams. Pod tym pseudonimem kryje się wydająca książki w USA Polka, Patrycja Podrazik. Autorka zabiera nas w fascynujące czasy Zygmunta Starego i królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka "Gniazdo" - piąta część cyklu z komisarz Niną Warwiłow

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:20
W magazynie "Moje książki" spotkanie z Jędrzejem Pasierskim, nagradzanym autorem kryminalnej serii z komisarz Niną Warwiłow. Nowa, piąta część cyklu, zatytułowana "Gniazdo", dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia w położonym z dala od cywilizacji ośrodku wypoczynkowym w Beskidzie Niskim.
rozwiń zwiń