Rzecz o książkach i księgarzach. "Spacerujący z książkami" Carstena Henna

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:21
Zaledwie kilka dni temu, 23 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W ramach przedłużonego świętowania, warto przyjrzeć się bliżej pracy księgarzy. Umożliwia to powieść niemieckiego pisarza Carstena Henna "Spacerujący z książkami".
Księgarze, to często powiernicy tajemnic czytelników
Księgarze, to często powiernicy tajemnic czytelnikówFoto: shutterstock.com

W warstwie fabularnej, to historia starego księgarza, dla którego książki nie są jedynie częścią wykonywanego zawodu, a stanowią miłość życia. Co wieczór roznosi je swoim klientom, wśród których nie brakuje osób wyjątkowych. Pewnego dnia, spotyka wygadaną dziewczynkę w żółtej kurtce i dziwnej czapce. I choć początkowo jej obecność Carla drażni, z czasem również za jej sprawą, zaczynają dziać się dookoła dobre rzeczy.

Autor "Spacerującego z książkami", Carsten Henn, pokusił się o następującą dedykację: "Dla wszystkich księgarek i księgarzy, którzy zapewniają nam wyjątkową strawę nawet w czasach kryzysu". Te słowa doskonale podkreślają znaczenie księgarzy i są swoistym oczkiem puszczonym do wszystkich, którzy mają przyjemność wykonywać ten niezwykły zawód. O książce - tej konkretnej i każdej innej - z perspektywy księgarza, opowiedziała Paulina Frankiewicz, prowadząca własną księgarnię w Łodzi.

W gąszczu czytelniczych upodobań

Gość audycji nie ukrywa, że właśnie księgarzom, podczas lektury powieści Henna, łatwiej będzie utożsamić się z głównym bohaterem, Carlem. Autor zagłębia się bowiem w szczegóły zawodu, próbując opowiedzieć choćby o niełatwej sztuce polecania książek klientom. - Myślę, że to najfajniejsza część naszej pracy. A największą frajdę mamy wtedy, gdy książka się spodoba. Może okaże się, że to tytuł, na który osoba przychodząca do księgarni sama nigdy by się nie zdecydowała - mówi Paulina Frankiewicz.

Podobnego zdania jest Schascha, dziewczynka z powieści "Spacerujący z książkami". Wywraca ona do góry nogami świat doświadczonego księgarza. Stara się przekonać go, że czasem proponując książki, warto wyjść poza upodobania czytelników i pokazać im zupełnie inny literacki świat. - To jest taka trochę "książka - kocyk". Lubię tak myśleć o lekturach, które sprawiają że jest nam trochę cieplej, ale przy okazji nie czujemy się trywializowani - tłumaczy gość "Moich książek". Powieść niemieckiego autora, ma jednak niejedno oblicze.

Czytanie to przygoda

Trafiamy bowiem do świata bezpiecznego i pełnego nadziei, niewolnego jednak od ludzkich problemów. Poznajemy odmienne charaktery klientów, wsłuchujemy się w poważne rozmowy o miłości, wierze i moralności. Często są one pointowane w sposób zabawny przez samą Schaschę. - Problemy potraktowane są w sposób poważny, mimo że autor ma dużą umiejętność rozładowywania tego napięcia. To sprawia, że książkę mogą czytać osoby w różnym wieku - nie kryje Frankiewicz.

Powieść "Spacerujący z książkami" może być także studium czytelniczych postaw. Główny bohater dzieli ludzi na ryby, zające i żółwie, w zależności od tempa, w którym pochłaniają kolejne tytuły. Gość "Moich książek" przyznaje, że spotyka się z różnymi stylami, najważniejsze jednak by z czytania czerpać przyjemność. - Powieść Henna pokazuje, że czytanie powinno być przygodą, a niekoniecznie wyścigiem, w którym liczba przeczytanych książek miałaby być wyznacznikiem czegokolwiek - zauważa.


Posłuchaj
12:47 PR1_AAC 2022_04_27-23-08-05.mp3 "Spacerujący z książkami" to wyjątkowa powieść niemieckiego pisarza Carstena Henna (Moje książki/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Paulina Frankiewicz (właścicielka łódzkiej księgarni)

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 23.08

mg

Czytaj także

"Diamentowy plac" - kultowa katalońska powieść Mercè Rodoredy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 08:39
We wstępie do "Diamentowego placu" Mercè Rodoreda podkreśla, że jest to powieść o miłości. - Zgadzam się, ale spotkałam się też z takimi opiniami, że jest to jedna z najciekawszych pozycji o wojnie domowej, opowiedziana z perspektywy człowieka, który jest ofiarą tej wojny, który musi znosić wszelkie konsekwencje i nie ma na nic wpływu - powiedziała w audycji "Moje książki" tłumaczka Anna Sawicka.
rozwiń zwiń