"Jesień zapomnianych": zagadka kryminalna w realiach Śląska lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 09:00
"Jesień zapomnianych" - tak Anna Kańtoch zatytułowała swoją najnowszą powieść kryminalną. Jest to zwieńczenie trylogii, której bohaterką jest policjantka Krystyna Lesińska, a główną, choć niejedyną zagadką - zaginięcie brata Krystyny w Tatrach na początku lat 60. XX wieku. 
Kryminały to doskonała lektura na lato
Kryminały to doskonała lektura na latoFoto: Shutterstock/Ja Crispy
  • Główna bohaterka powieści "Jesień zapomnianych" ukończyła prawo i została policjantką. 
  • W książce doskonale zostały opisane realia Śląska lat 60. 
  • Miejscem wydarzeń są Drugie Szopienice, historyczna dzielnica Katowic.

Akcja powieści "Jesień zapomnianych" rozgrywa się w latach 60., a tłem wydarzeń jest autentyczny wątek "wampira z Zagłębia" - seryjnego mordercy kobiet, który w owych czasach grasował na Śląsku. Główna bohaterka powieści, Krystyna Lesińska, studiowała prawo, ale została policjantką. Stało się to częściowo za sprawą przypadku, chociaż być może miały na to wpływ jej lektury - powieści Agathy Christie. W trakcie śledztwa Krystyna stosuje nawet pewien trick, o którym czytała w jednym z kryminałów brytyjskiej autorki. 


Realia Śląska lat 60.

W książce doskonale został opisany Śląsk lat 60.: od sukienek, które się wtedy nosiło, poprzez filmy, które oglądano, aż do kulinariów - na kartach książki pojawiają się m.in. śląskie kluski, krupnioki. Bohaterowie powieści posługują się śląską "godką". Autorka książki wychowała się w śląskiej rodzinie, ale jak zaznacza, sama nie posługuje się tamtejszą gwarą. - Mój tato mówił po śląsku i ze swoimi rodzicami, którzy już nie żyją, rozmawiał po śląsku, natomiast ja i moja siostra jesteśmy osłuchane z językiem śląskim, ale niestety nie mówimy po śląsku - mówi Anna Kańtoch

Drugie Szopienice niewiele się zmieniły

Aby oddać realia tamtych czasów, autorka musiała wykonać solidną pracę poszukiwawczą. Dialogi konsultowała z ojcem, który nanosił poprawki, przeglądała też książki dotyczące historii Katowic i Sosnowca (gdzie także częściowo dzieje się akcja), analizowała stare mapy. - Oba te miasta na moje nieszczęście bardzo się zmieniły pod koniec lat 60. i na początku 70., i to był mój wielki ból podczas pisania tej książki - opowiada Anna Kańtoch w rozmowie z radiową Jedynką. - Na przykład dworzec w Katowicach, który wszyscy znają, w latach 60. był w innym miejscu niż dziś. Natomiast dzielnica, o której piszę, Drugie Szopienice, stosunkowo mało się zmieniła - dodaje. Autorka książki urodziła się w roku 1976. - Lat 60. nie pamiętam, ale lata 80. były bliższe latom 60. niż teraźniejszość, więc coś mogłam kojarzyć z czasów, które były podobne do tych, które próbowałam opisać - zaznacza autorka książki.


Posłuchaj
12:46 _PR1_AAC 2022_06_15-23-08-02-jesien.mp3 Rozmowa z Anną Kańtoch, autorką powieści "Jesień zapomnianych" (Moje książki/Jedynka)

 

***

Anna Kańtoch jest autorką powieści i opowiadań fantastycznych oraz kryminałów. Debiutowała w kwietniu 2004 roku opowiadaniem "Diabeł na wieży", opublikowanym w czasopiśmie "Science Fiction". Debiutem książkowym była powieść "Miasto w zieleni i błękicie". W 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne". W roku 2018 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść "Wiara" oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Niepełnia". W 2021 roku - za powieść "Wiosna zaginionych" (pierwszy tom trylogii) - otrzymała najważniejsze wyróżnienie przyznawane autorom polskich kryminałów - Nagrodę Wielkiego Kalibru.


Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Kańtoch (autorka powieści Jesień zapomnianych")

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 23.08

djr

Czytaj także

Kontynuacja "Wiosny zaginionych" - "Lato utraconych" Anny Kańtoch

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:00
Gościem audycji "Moje książki" była tegoroczna laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, Anna Kańtoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka "Gniazdo" - piąta część cyklu z komisarz Niną Warwiłow

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:20
W magazynie "Moje książki" spotkanie z Jędrzejem Pasierskim, nagradzanym autorem kryminalnej serii z komisarz Niną Warwiłow. Nowa, piąta część cyklu, zatytułowana "Gniazdo", dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia w położonym z dala od cywilizacji ośrodku wypoczynkowym w Beskidzie Niskim.
rozwiń zwiń