X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Harlequin, który trzeba przeczytać

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 21:08
"Minotaur" to misterne połączeniem romantycznej historii miłosnej z oryginalną historią szpiegowską.
Audio

Jest rok 1962. Dokładnie w dniu czterdziestych pierwszych urodzin tajny agent Mosadu spotyka w autobusie młodą Angielkę, która - nie ma co do tego żadnych wątpliwości - jest kobietą jego życia. Mężczyzna nie może ujawnić swej tożsamości.

Po lekturze pierwszego rozdziału "Minotaura" można mieć wrażenie, że to kiepski harlequin. - To taka pułapka na czytelnika - mówi tłumacz, Michał Sobelman. Potem książka okazuje się znakomita. Autorem "Minotaura" jest Benjamin Tammuz (1919-89), wciąż u nas nieznany klasyk literatury hebrajskiej. Jego najsłynniejsze dzieło przetłumaczono właśnie na polski. Powieść "Minotaur", została opublikowana w Izraelu w 1980 r. Dzięki angielskiemu przekładowi powieścią zachwycił się Alan Sillitoe, autor "Samotności długodystansowca", i Graham Greene, z którego nominacji w 1981 r. "Minotaur" został uznany w Anglii za książkę roku.

Namiastką romansu są listy pełne wyimaginowanych uczuć i egzystencjalnych pytań ("kim jesteś?") oraz płyt Mozarta, które tajemniczy nieznajomy wysyła do ukochanej Thei, czyli - z greckiego - Bogini. Korespondencja zakochanych pełna jest fragmentów kiczowatych i trywialnych w rodzaju: "Czasami chciałabym, abyś nigdy do mnie nie zaczął pisać. Teraz pragnę, abyś nigdy nie przestał". - Ale też trudno mieć to autorowi za złe. To po prostu miłosna epistolografia w najbardziej realistycznym wydaniu - tłumaczy Sobelman.

W audycji "Moje książki" także o tegorocznych polskich targach książki oraz o innych książkach wartych przeczytania.

Program przygotowała Magda Mikołajczuk.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Minotaur" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Anglia boks Izrael KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bardzo rozrzutny pisarz

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 09:10
Książkę zaczyna od rozpisania scen i obrazów na małych karteczkach, może być ich nawet 200-300. Rozkłada je na podłodze i łączy w jedną opowieść.
rozwiń zwiń