Nie żyje Zbigniew Brzeziński. Rozmowa z biografem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 10:10
Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981) oraz jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA, zmarł w wieku 89 lat.
Audio
  • Biograf Andrzej Lubowski o Zbigniewie Brzezińskim (Moje książki/Jedynka)
Zbigniew Brzeziński
Zbigniew BrzezińskiFoto: Paweł Supernak/PAP

Przypominamy rozmowę z Andrzejem Lubowskim, autorem biografii Zbigniewa Brzezińskiego zatytułowanej "Zbig. Człowiek, który podminował Kreml", który w styczniu 2012 r. był gościem audycji "Moje książki".

– Początkowo Zbigniew Brzeziński miał sceptyczny stosunek do pomysłu napisania jego biografii – mówi Andrzej Lubowski. Wspomina, że polityk obiecał współpracę, ale nie było w nim entuzjamu. Gość radiowej Jedynki wyczuwał, że profesor nie jest człowiekiem, który łatwo nawiązuje kontakty i jest nieufny. Nie toleruje głupoty i nie waha się wytknać dziennikarzowi ignorację.

Autor przyznaje, że z tych względów na początku pracy miał wiele oporów w kontaktach ze Zbigniewem Brzezińskim. Ale z czaserm je przełamał i współpraca potoczyła się owocnie. A w życiorysie Zbigniewa Brzezińskiego nie brak faktów, na których zwolennicy spiskowych teorii mogą budować najbardziej niewiarygodne scenariusze. Ta książka, oparta na rozmowach z bohaterem, faktach, dokumentach i nigdy wcześniej niepublikowanych raportach, pokazuje prawdę o Zbigniewie Brzezińskim – jednym z najbardziej wpływowych polityków XX wieku.

"Ta książka to barwna opowieść o fascynującym człowieku. Brzeziński a Moskwa, Brzeziński a Izrael, Brzeziński i Carter, Brzeziński kontra Kissinger – są w tym wielka polityka, wielkie postaci i prawdziwe namiętności. Czytając tę książkę, wpadałem w coraz większą złość – przecież byłem w Waszyngtonie, dlaczego nie przyszło mi do głowy, by napisać książkę o Brzezińskim. Za późno. Andrzej Lubowski napisał to, co trzeba, tak jak trzeba" – pisał Tomasz Lis.

Z kolei Daniel Passent podkreślał: "Andrzej Lubowski, najlepszy polski dziennikarz w USA, odsłania pasjonujące kulisy polityki amerykańskiej i zakamarki duszy Zbigniewa Brzezińskiego – doradcy prezydentów, najbardziej znanego w Stanach Zjednoczonych polskiego profesora i stratega. Człowieka, który podminował Kreml".

***

Audycję przygotowała Magda Mikołajczuk

ag/pg

Czytaj także

Brzeziński: Jan Paweł II miał szczególny i osobisty kontakt z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 09:20
"Jan Paweł II był pierwszym religijnym przywódcą, który oddziaływał na cały świat. To nigdy wcześniej w historii nie miało miejsca" - uważa profesor Zbigniew Brzeziński.
rozwiń zwiń