Los ofiar powojennych zbrodni okryty tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 12:53
Małgorzata Szejnert w książce "Śród żywych duchów" opisuje, jak w czasach stalinowskich rodziny ofiar SB starały się dowiedzieć, gdzie zostali pochowani ich bliscy.
Audio
  • Rozmowy z Małgorzatą Szejnert i Markiem Zagańczykiem w Moich książkach
Małgorzata Szejnert w studiu radiowej Dwójki. Tym razem opowiadała o swoim doświadczeniu Polesia
Małgorzata Szejnert w studiu radiowej Dwójki. Tym razem opowiadała o swoim doświadczeniu PolesiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Książka po raz pierwszy ukazała się ponad 20 lat temu w Londynie. Niedawno została wznowiona w Polsce. Autorka przyznaje, że miała wątpliwości, czy warto wznawiać książkę, bo mijają 24 lata od chwili, kiedy rozpoczęła poszukiwania i 22 od momentu pierwszej publikacji. - Od tamtych czasów wiedza sie poszerzyła i jest o wiele łatwiej dotrzeć do materiałów - przyznaje Małgorzata Szejnert w radiowej Jedynce. Wtedy były objęte cenzurą, a nawet tabu. - Dlatego zdecydowaliśmy się tę książkę wznowić, aby przypomnieć, jak bardzo trudno te informacje był ćwierć wieku temu zdobywać - wyjaśnia autorka.
- Okrucieństwo było wówczas wpisane w system - mówi Małgorzata Szejnert. I niestrudzenie poszukuje, mimo starannie zatartych śladów, grobów więźniów politycznych straconych w pierwszej dekadzie po wojnie w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Zbiera relacje świadków i członków rodzin, ujawnia sposoby na obejście cenzury i zdobycie informacji w epoce strachu i nieufności.
Ofiarami byli wtedy najczęściej ludzie, którzy nie podobali się systemowi - przedwojenni oficerowie, czy powstańcy warszawscy. O nich był wiadomo, że nie będą godzić się z nowym systemem.
Małgorzata Szejnert mówi również o o rodzinach osób wtrąconych do więzienia. One były w równie trudnej sytuacji, bo często musiały sie opiekować pozostawionymi na wolności dziećmi. Te rodziny też był skazywane na zapomnienie.
W audycji również rozmowa z Markiem Zagańczykiem o sztuce niespiesznej, uważnej podróży, opisanej w książce "Cyprysy i topole".
Rozmowy prowadziła Magda Mikołajczuk.
(ag)

Czytaj także

Tropem ofiar powojennych zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 10:00
- Okrucieństwo było wówczas wpisane w system – mówi Małgorzata Szejnert, autorka książki "Śród żywych duchów" o losach więźniów politycznych, ofiar zbrodni pierwszego dziesięciolecia Polski Ludowej, oraz o ich bliskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chciał być historykiem sztuki, został znanym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 11:42
- Zdawałem na Uniwersytet Warszawski, ale książki o historii sztuki chyba otwierał nie w tym miejscu, w którym trzeba było, bo nie udało mi się dostać - mówi Stefan Friedmann. Ale miłość do książek mu pozostała i to nie tylko historycznych.
rozwiń zwiń