Orhan Pamuk – pisarz naiwny i sentymentalny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 08:57
- Staram się pisać powieści, które będą się ludziom podobały. Przede wszystkim takie, jakie sam chciałbym przeczytać – mówi słynny turecki pisarz Orhan Pamuk, jeden z gości 4. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.
Audio
Orhan Pamuk podczas spotkania z czytelnikami w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Orhan Pamuk podczas spotkania z czytelnikami w Audytorium Maximum Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Orhan Pamuk jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród literackich, m.in. Prix du Meilleur Livre Étranger, Premio Grinzane Cavour oraz Międzynarodowego IMPAC Dublin Literary Award. W 2006 roku jego pisarstwo doceniła również Szwedzka Akademia, przyznając mu Nagrodę Nobla.

- Życie z Noblem jest naprawdę wielką radością. Przed tą nagrodą byłem tłumaczony na 46 języków, w tym momencie dało mi to wzrost do 62. Mam wielu czytelników na całym świecie i muszę teraz być wobec nich odpowiedzialnym. Rozumiem to w ten sposób, że mam obowiązek pisać dla nich piękną literaturę. Taką, która będzie budziła dobre uczucia - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Orhan Pamuk.

Ostatnio opublikowana w Polsce książka tureckiego noblisty to zbiór esejów – wykładów o byciu czytelnikiem i byciu pisarzem "Pisarz naiwny i sentymentalny".

- Tytuł podkreśla, że istnieją dwie strony tego zawodu. Z jednej strony jest ta naiwność, dziecięcość, brak wyrachowania, talent, który przyszedł od Boga. Nie ma tutaj żadnego niepokoju dotyczącego kwestii moralnych, polityki czy kariery. Po prostu, czyta się i pisze się tak, jakby było się dzieckiem. Druga strona to ten sentymentalizm, dusza, która kalkuluje, czy czytelnik to zrozumie? Na ile jest to polityczne, na ile ma to wydźwięk moralny? To ciągłe niepokojenie się o czytelnika i o odbiór - objaśniał.

Co jeszcze Orhan Pamuk mówił o swoim pisarstwie i czy zamierza porzucić język turecki dla angielskiego - dowiesz się z nagrania audycji.

pg

Czytaj także

Krall: Gdyby nie Kucówna, miałabym tremę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 16:27
Od 16 lipca na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą fragmenty dwóch książek Hanny Krall: "Król kier znów na wylocie" i "Biała Maria". Obie pozycje, w interpretacji Zofii Kucówny, ukazały się na audiobooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Anderman: słyszę, więc piszę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 17:53
Od czwartku w księgarniach dostępny jest "Łańcuch czystych serc" - zbiór wszystkich opowiadań Janusza Andermana. Z tej okazji pisarz był gościem audycji "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał więcej kobiet niż Bond, a pokochał Polkę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 14:23
Autor książek o Jamesie Bondzie nadał agentowi wiele swoich cech. – Ale w przypadku Fleminga określenie "kobieciarz” jest bardzo eleganckie – mówił w "Czterech porach roku” Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń