Polska potęgą w Europie. Tak mogło być

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:00
Co by było gdyby… Zwycięstwo Wielkiej Armii Napoleona, czyli historia alternatywna według Valerego Giscarda d'Estaing (*). Książka "Zwycięstwo armii Napoleona" przedstawia alternatywną wersję historii i opisuje zwycięstwo Napoleona w wojnie z Rosją w 1812 roku.
Audio
  • Valery Giscard d'Estaing o swojej książce "Zwycięstwo armii Napoleona"
Valery Giscard dEstaing przy grobie księcia Józefa Poniatowskiego na Wawelu
Valery Giscard d'Estaing przy grobie księcia Józefa Poniatowskiego na WaweluFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- To jest hipoteza, ale bardzo prawdopodobna - mówi w radiowej Jedynce autor. Przyznaje, że książkę napisał po lekturze "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja, która została napisana ok. 40 lat po zdobyciu Moskwy przez Francuzów ponoć na podstawie materiałów historycznych. - Zastanowiło mnie, dlaczego Tołstoj pisze, że Napoleon przez trzy tygodnie milczał i odseparował się od świata - zdradza d' Estaing.
Gość "Moich książek" twierdzi, że gdyby Napoleon w odpowiednim momencie wycofał się z Moskwy i wrócił do centralnej Europy, to najbardziej zyskałaby na tym Polska. Bo Napoleon utworzyłby silne  królestwo Polskie z księciem Józefem Poniatowskim jako królem. Pokoju pilnowałoby pięć armii, które powstrzymywałyby militarne zapędy Rosji i Prus. Bo Austria - według autora - nie liczyłaby się w tej układance. Zaś Polska stałaby się potęgą w Europie Wschodniej.
Valery Giscarda d'Estaing uważa, że gdyby historia potoczyła się według jego wersji to nie doszłoby do dwóch wojen światowych wywołanych przez Niemców.
Posłuchaj całej rozmowy Michała Montowskiego z Valerym Giscardem d'Estaing
-----------------
* Valery Giscard d'Estaing był prezydentem Francji w latach 1974-81. W 2001 roku został mianowany na przewodniczącego Konwentu do spraw Przyszłości Europy, w którym pracował nad projektem traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Czytaj także

Wykopaliska w miejscu przeprawy Napoleona przez Berezynę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 07:00
Jeśli uda się znaleźć fundusze, badania terenowe w miejscu przyszłych wykopalisk mogą się rozpocząć we wrześniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1812 - Napoleon atakuje Rosję

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:00
200 lat temu niemal półmilionowa armia Napoleona wkroczyła na terytorium Rosji. To najtragiczniejsza i najkrwawsza z kampanii napoleońskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Napoleona na wschód był skazany na klęskę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:52
24 lipca 1812 roku doszło do starcia wojsk rosyjskich i armii francuskiej pod Witebskiem. Mimo zmuszenia Rosjan do odwrotu był to sukces operacyjny wojsk cara Aleksandra I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borodino - wygrana, która doprowadziła do klęski

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:27
- To jedna z ważniejszych bitew w dziejach Europy, świata, a także Polski - mówił na antenie PR prof. Paweł Wieczorkiewicz. - Starcie równie ważne jak Grunwald, a patrząc na skutki, może nawet ważniejsza.
rozwiń zwiń