Jestem osobą poezjożerną

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 12:18
Eseista, historyk idei i znawca sztuki Wojciech Karpiński zwierzył się w "Moich książkach", że wozi ze sobą miniaturowy tomik wierszy Wyspiańskiego i nie potrafi bez poezji żyć.
Audio
Wojciech Karpiński
Wojciech KarpińskiFoto: Mariusz Kubik/Wikipedia

Z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy powstania "Zeszytów Literackich" w studiu radiowej Jedynki zagościł Wojciech Karpiński. Opowiadał w Pierwszym Programie Polskiego Radia o swojej nowej książce - "Twarze". Jest to rodzaj duchowej autobiografii, na którą składają się portrety szczególnie mu bliskich twórców, dawnych i współczesnych - m.in. Wyspiańskiego, Giedroycia, Herlinga-Grudzińskiego, Miłosza i Herberta.

- Jeżeli nie mam przy sobie wierszy, to się czuję niewygodnie, a niestety nie ma do nich dobrej pamięci. Muszę je odczytywać, w związku z tym, noszone w kieszeniach tomiki wierszy są dla mnie pierwsza potrzebą – przekonywał.

W swojej książce Wojciech Karpiński dużo miejsca poświęca postaci Pawła Hertza. Był on znakomitym tłumaczem, znawcą literatury polskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Co ciekawe, w wieku 15 lat rzucił szkołę i uczył się sam. – To świadczy o tym, że nie był on osobą zwyczajną. Ne jest to sposób realizowania swojej edukacji, który należałoby zalecać. (…) Znamy z przeszłości takie przypadki, na myśl przychodzi mi wielki poeta rosyjski i eseista amerykański Josip Brodski i znakomity pisarz Tomasz Mann, który nie skończył matury – zaznaczył.

***

W dalszej części audycji krytyk filmowy Łukasz Maciejewski opowiadał o swoich dwóch książkach: "Aktorki" (wywiady m.in. z Zofią Kucówną, Anną Polony, Anną Dymną, Niną Andrycz) i „Wszystko jest lekko dziwne” (wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak