X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojak Szwejk i jego nie mniej ciekawy twórca

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 19:41
- Szwejk Haška zasłonił, ale też Hašek robił wiele, by się ukryć. Wokół jego życiorysu wyrosło bardzo wiele mitów i zagadkowych epizodów - mówi o twórczości czeskiego pisarza Aleksander Kaczorowski.
Audio
  • - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" kończą się w najlepszy możliwy sposób, urwany w pół zdania, nie wiemy, co było dalej - o życiu i twórczości Jaroslava Haška opowiada Aleksander Kaczorowski (Moje książki/Jedynka)
Ławeczka Szwejka w Sanoku
Ławeczka Szwejka w SanokuFoto: Beentree/Wikimedia Commons/lic. CC 1.2

- Przygody dobrego wojaka Szwejka" ukazały się w latach 1921-1922, natomiast ta postać jest starsza. Pierwsze opowiadania o Szwejku powstały na długo przed wojną światową - opowiada bohemista i tłumacz Aleksander Kaczorowski .

Gość audycji "Moje książki" podkreśla, że spory o naturę Szwejka trwają do dziś. - Cała dziedzina nauki, tak zwana szwejkologia, próbuje ustalić czy on był idiotą,  a może kutym na cztery nogi cwaniaczkiem, zdolnym poradzić sobie w każdych realiach - wyjaśnia w rozmowie z Michałem Montowskim.

"Przygody dobrego wojaka Szwejka" - czyta Z. Zamachowski. Do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Sam Hašek do przeciętnych ludzi też nie należał. Dość wspomnieć, że po raz pierwszy aresztowany został w wieku lat kilkunastu, prowadził włóczęgowski tryb życia, że pracując w czasopiśmie "Świat zwierząt" dokonywał plagiatów i pisał o nieistniejących gatunkach, był bigamistą, a dokonując próby samobójczej spadł na lód zamarzniętej Wełtawy i trafił do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu ze szpitala powstały pierwsze opowiadania o Szwejku.

Jaroslav
Jaroslav Hašek

Choć akcja "Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" toczy się w realiach wojskowo-wojennych powieść można uznać za uniwersalną. - Jest znacznie więcej instytucji, w których człowiek sprowadzony jest do roli narzędzia, tworzywa, bo i w szkole i w korporacji, a skrajnie - w obozie koncentracyjnym, gdzie jest niczym więcej, niż numerem - mówi autor "Praskich łowów".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki powieść Jaroslava Haška, wraz z "Na Zachodzie bez zmian" Remarque'a, miała największy wpływ na myślenie o pierwszej wojnie światowej.

Więcej o dzieciństwie i młodości, poglądach i działalności politycznej Jaroslava Haška, losach powieści i sławie Szwejka oraz tysiącu innych opowiadań Czecha dowiecie się słuchając całej rozmowy!

W tym roku mija 90 lat od śmierci autora Szwejka, a 30 kwietnia upłynęło 130 lat od jego urodzin.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przebrane za mężczyzn walczyły o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:54
Kobiety podczas walk o niepodległość zbierały i dostarczały materiały wywiadowcze, przewoziły browningi zakupione w Moskwie czy Petersburgu. Można je było spotkać na froncie zarówno w pierwszej jak i drugiej brygadzie legionowej, w kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej i medycznej.
rozwiń zwiń