Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
Audio
  • O Antonim Cierplikowskim opowiada dr Agnieszka Szablowska (Moje książki/Jedynka)
Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski w swojej pracowni tworzy fryzurę dla jednej z gwiazd.1933
Mistrz fryzjerski Antoni "Antoine" Cierplikowski w swojej pracowni tworzy fryzurę dla jednej z gwiazd.1933Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czesał koronowane głowy i największe gwiazdy. Wyzwolił kobiety z kapeluszy, tak jak Coco Chanel uwolniła je z gorsetów. O Antonim Cierplikowskim Hubert Demory, francuski historyk i wiceprezes Towarzystwa Historycznego Auteuil i Passy, napisał książkę "Monsieur Antoine" .

/

- Zaczęliśmy się zajmować postacią Antoine'a niemal równolegle, tylko jedno o drugim nie wiedziało. Właściwie w tym samym czasie on napisał książkę, o której teraz mówimy, a ja swój esej "Król fryzjerów, fryzjer królów" - opowiada w "Moich książkach" dr Agnieszka Szablowska.

Antoni Cierplikowski urodził się w Sieradzu w 1884 roku i - jak opowiada tłumaczka książki - w wieku 17 lat, po nauce fryzjerstwa u wuja w Łodzi, wyjechał do Paryża. - Wyjazd za granicę był jedynym wyjściem, by uniknąć służby w carskim wojsku. Zaczęło się dosyć dramatycznie, wylądował w piwnicy czesząc peruki. W tamtym czasie nie było mowy o strzyżeniu - podkreśliła w rozmowie z Anną Stempniak.

Na ślad Antoniego Cierplikowskiego trafił także nasz reporter Łukasz Starowieyski. Fotoradar Lata z Radiem w Sieradzu >>>

Po dwóch latach, 25 listopada 1903, patron lokalu, w którym pracował, nie nadążał z obsługą panien, które tego dnia szykowały się na jedyny w roku bal. - Okazało się, że Antoine jest bardzo twórczy, ma mnóstwo pomysłów, dziewczyny były bardzo zadowolone i już nie wrócił do piwnicy. Tego dnia zyskał imię Antoine i tak potem nazywały się zakłady fryzjerskie i całe przedsiębiorstwo, które zakładał już w latach 20. i 30. nie tylko w Paryżu.

Cierplikowski nie tylko układał fryzury i strzygł (to jego autorstwa jest fryzura Brigitte Bardot do filmu "Babette idzie na wojnę"), ale też projektował kostiumy do spektakli, aranżował wnętrza, prowadził szkołę kosmetyczną.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dr Szablowska opowiadała także o życiu osobistym Cierplikowskiego.


ANTOINE GENIUSZ Z SIERADZA

Premiera książki będzie wydarzeniem specjalnym piątej edycji Sieradz Open Hair Festival, który rozpoczął się 19 lipca.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Czytaj także

Symbolika spod pędzla

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 08:00
Malarskim trendem Młodej Polski była symbolika. Ulubionym tematem artystów tworzących w latach 1980-1918 były ludowe legendy i mistycyzm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały świat czyta Olgę Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:21
Rewelacyjne recenzje i tłumy na spotkaniach z zagranicznymi czytelnikami, czy polską pisarkę czeka międzynarodowa kariera?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka frankofońska to nie tylko Zaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 06:00
- Te piosenki łącza pokolenia - zaprasza na tegoroczną edycję warszawskiego Francophonic Festival (17-30 marca) jego organizator, Stefan Włodarczyk.
rozwiń zwiń