X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ignacy Karpowicz nominowany do Nagrody NIKE za "ości" [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:00
- Książka pokazuje świat, w którym żyje czytelnik. Z opinii można wyciągnąć czy jest to jednak świat konserwatywny, czy miejski, miasteczkowy, czy wiejski. Kiedyś były "-izmy", teraz są "-ości" - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.
Audio
  • Ignacy Karpowicz o powieściach "ości" i "Cud" (Moje książki/Jedynka)
Ignacy Karpowicz
Ignacy KarpowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE poznaliśmy 22 maja 2014 w dniu otwarcia Warszawskich Targów Książki. Finałową siódemkę poznamy we wrześniu.

- - -

Maja podejrzewa Szymona o romans na podstawie znalezionych kluczy. Ninel, która dla swojej matki wciąż jest z Kubą, wiąże się z Norbertem, poznanym po konkursie drag queens. Ten jednak od lat kocha się w Krzysiu, którego związek z Andrzejem stanął właśnie pod znakiem zapytania. Swoje role mają także do odegrania tchórzofretka, kot, Bruno, Maria i Maks.
- Nie zdawałem sobie sprawy, że "ości" to książka, której nie można streścić - mówił Ignacy Karpowicz w radiowej Jedynce.

Dla czytelnika nie stanowi to jednak problemu, gdyż pisarz umiejętnie i z ciętym humorem łączy losy swoich bohaterów. Losy zwyczajne, często bolesne, a pokazujące, że ludzi pozornie odległych łączyć może tak wiele. - Nie do końca też zdawałem sobie sprawę, jak ta powieść zostanie przyjęta, ani z tego, że to rodzaj termometru na tolerancję czy otwartość . Co ciekawe osoby, którym się ta powieść podobała są bardzo różne, to mnie zdziwiło - dodał w rozmowie z Magdą Mikołajczuk . Dla niektórych czytelników bowiem bohaterowie "ości" są "bandą popieprzonych świrów", dla innych książka pokazuje normalny świat.

- Nie oszukujmy się, większość ludzi jest po prostu ciepła - zobacz całą rozmowę Magdy Mikołąjczuk z Ignacym Karpowiczem >>>

Choć w pewnym momencie losy wszystkich bohaterów się zbiegają, to - jak podkreślił pisarz - relacje między bohaterami jego najnowszej powieści nie reprezentują tendencji "łatwej" zmiany partnerów. - W "ościach" występuje szersza formuła rodziny. Tam nie dochodzi do takich sytuacji, że jak się nie udaje, to się wszystko rzuca. Oni jednak walczą o emocje, o to, by nie stracić ze sobą kontaktu, by zapanować nad zmęczeniem materiału - wyjaśnił.

Tytuł powieści, celowo pisany małą literą, zostawia czytelnikowi wolność wyboru tematu - "czy to są jakieś tożsamości, miłości, radości, lojalności". - Tak to traktuję, że dostajesz jakąś formę i sam musisz ją wypełnić treścią. Zależnie od tego jakim jesteś człowiekiem i z którego miejsca czytasz, te odpowiedzi będą różne - dodał gość magazynu "Moje książki" .

Wraz z premierą "ości" w księgarniach pojawił się także wznowiony "Cud". Czego metaforą jest stan, w jakim znajduje się Mikołaj, który nie oddycha, ale i nie stygnie? Co oznacza okładka "ości"? Jakie komentarze otrzymuje Ignacy Karpowicz od swoich czytelników? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu rozmowy, w której fragmenty "ości" czytał sam autor.

Rozmowa odbyła się we wrześniu 2013 roku.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W kleszczach lęku". Strach się bać

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:42
"W kleszczach lęku" to gotycka powieść wybitnego amerykańsko-brytyjskiego pisarza, krytyka i teoretyka literatury, Henry'ego Jamesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Folwark warszawski", czyli ludzkie zezwierzęcenie okiem debiutanta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:16
- Chciałem pokazać skrajności; celowo niektóre postaci są mocno stereotypowe i kontrastujące ze sobą. Daję czytelnikom pole do myślenia i wyciągnięcia wniosków - mówi o swojej debiutanckiej powieści Mateusz Poreda. I dodaje, że już pracuje nad kolejną. Będzie to satyra na życie korporacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 18:23
- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Harry Potter" kontra "Pan Tadeusz" - przerabiać ważne czy lekkie?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 18:12
Nauczyciele znają rangę i znaczenie dzieł polskiej literatury. Uczniowie woleliby czytać pozycje łatwiejsze i to bez przymusu. - Sam uważałem, że "Pan Tadeusz" jest głupi, infantylny i zawiera zbyt dużo opisów. Obecnie całkowicie zmieniłem zdanie i wielce doceniam to dzieło - argumentuje Maciej Maleńczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zelda i F. S. Fitzgerald - historia wzajemnego uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 21:24
- Ta miłość zaczęła się od pociągu fizycznego, a przetrwała wszystkie burze i gromy. Mimo przelotnych miłostek do końca życia pozostał jej wierny. Dziś to się chyba nie zdarza - opowiada tłumaczka biografii żony i muzy autora "Wielkiego Gatsby'ego".
rozwiń zwiń