Widowisko wyobraźni, czyli Sapkowski w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 00:48
Książka Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua" w wydaniu dźwiękowym to prawdziwy popis efektów specjalnych z arsenału radiowca. Kształt ostateczny jest przez to zadziwiająco realistyczny.
Audio
  • Janusz Kukuła o pracy nad audiobookiem "Lux perpetua" wg książki Andrzeja Sapkowskiego (Moje książki/Jedynka)
Magdalena Różczka
Magdalena RóżczkaFoto: A. Szozda/PR

Audiobook "Lux perpetua" Andrzeja Sapkowskiego, trzecia część słynnej Trylogii Husyckiej, stał się kanwą dla słuchowiska Polskiego Radia. W superprodukcji brało udział 124 aktorów, m.in. Krzysztof Gosztyła, Magdalena Różczka, Anna Dereszowska, Artur Barciś, Kazaimierz Kaczor i Adam Ferency. Przedsięwzięcie wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Janusz Kukuła w rozmowie z Jedynką podkreślał, że niezwykłą rolę w słuchowisku odegrał narrator Krzysztof Gosztyła, który okazał się w tej roli "wymarzonym narratorem". Wszystko to, co się dzieje w tle, każde słowo, musiało być czytelne, a wszystkie efekty musiały pojawiać się synchronicznie. W słuchowisku wzięło udział 124 aktorów, którzy wystąpili łącznie w 190 rolach.

Dyrektor
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła/ fot. W.Kusiński

– Mówimy superprodukcja, cokolwiek to znaczy. Musieliśmy temu poświęcić ogromny czas, bo prace trwały osiem miesięcy. Koordynacja pojawiania się w studiach Polskiego Radia takiej liczby gwiazd, wspaniałych aktorów, nie udałaby się, gdyby nie kierownik produkcji Roman Cieślak. Ale studia radiowe wytrzymują, bo my potrafimy zrealizować wszystko, co się działo w przeszłości; każdą bitwę. To przecież teatr wyobraźni – opowiada Janusz Kukuła.

"Bez tajemnic" - co weekend spotkanie z inną gwiazdą >>>

Ponadto w audycji o licznych atrakcjach Międzynarodowego Festiwalu im. Conrada w Krakowie opowiadała współorganizatorka imprezy Aleksandra Nalepa. Posłuchaj rozmowy!

Matysiakowie w radiowej Jedynce >>>

Audycję "Moje książki" w radiowej Jedynce przygotowała Magda Mikołajczuk.

sm

Czytaj także

"Dwa Teatry". Radio jest teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:22
- Tu nikt nikogo nie udaje. Chodzi o to by nieść ludziom radość. Mówić o świecie rzeczy ważne w sposób interesujący - powiedział o festiwalu "Dwa Teatry" dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Wojtyszko: w radiu uwodzi mnie przerażająca dowolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:44
- Teoretyczne ograniczenie, którym jest zamknięcie przekazu w jednym ze zmysłów powoduje, że otwiera się nieograniczony potencjał możliwości - powiedział o pracy w radiu Adam Wojtyszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio za zależną kurtyną, czyli słuchowisko i podróż do lat powojennych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 12:54
Radio Kraków zakończyło prace nad słuchowiskiem "Radio za żelazną kurtyną" na podstawie najnowszej książki laureatki nagrody Pulitzera Anne Applebaum.
rozwiń zwiń