Cezary Żak: zawód aktora składa się głównie z niepowodzeń

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 13:21
- W biografii Gustawa Holoubka przeczytałem kiedyś, że wybitnych ról aktorzy grają może jedną - dwie w życiu. Tych bardzo dobrych jest kilkanaście. Reszta to role przeciętne w przeciętnych przedstawieniach – mówił w Jedynce Cezary Żak.
Audio
  • Cezary Żak o zawodzie aktora (Kultura w Radiowej Jedynce)
Cezary Żak
Cezary ŻakFoto: PAP/Maciej Rozwadowski

Aktor zdradził, że po blisko 30 latach występów na scenie najchętniej... odszedłby z teatru. - Coraz więcej mnie to kosztuje. Kiedyś nie wierzyłem starszym aktorom, gdy mówili, że taki moment nadejdzie. Dziś wiem, że tak jest. Teatr to praca zbiorowa. Mój sukces zależy od tak wielu ludzi, że coraz trudniej  mi się w nim pracuje. Gram, bo muszę. Aktor, który nie gra latami, zapomina jak to się robi. Ten zawód trzeba uprawiać na okrągło. Natomiast czuję, że to jest coraz trudniejsze. Szczególnie w teatrze, przed kamerą jest znacznie łatwiej - tłumaczył Cezary Żak.

Gość "Kultury w Radiowej Jedynce" podkreślał, że wbrew pozorom na planie filmu czy serialu telewizyjnego aktor ma większe pole do popisu niż w teatrze. - W danej scenie mogę zagrać tak jak chcę. Jeżeli jest zbliżenie na mnie, to mogę zrobić wszystko. Reżyserowi podczas montażu może się to nie spodobać, ale ja mam takie poczucie, że w danym momencie zrobiłem to, na co mnie było stać najlepiej. Natomiast w teatrze ciągle musimy opierać się na partnerach. Ciągle to jest tu i teraz, na żywo - mówił Cezary Żak.

Wielką popularność temu charakterystycznemu aktorowi przyniósł serial "Ranczo", który Telewizja Polska nadaje nieprzerwanie od 2006 roku. Cezary Żak wciela się w nim podwójną rolę księdza i wójta. Początkowo grać miał tylko postać księdza, ale z czasem pojawił się pomysł, by był to również jego brat bliźniak.

- Reżyser Wojtek Adamczyk chciał, żeby obie postacie były do siebie podobnie. Przekonałem go jednak, że powinny się one różnić, bo nie będzie to ciekawe do grania ani atrakcyjne dla widzów. Zadbałem o to, żeby różnili się fizycznie, ale i mentalnie. W pierwszej serii bardzo tego pilnowałem. Z czasem nauczyłem się jak grać jednego i drugiego - przyznał.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiała Anna Stempniak.

pg

Zobacz więcej na temat: aktorzy Cezary Żak TEATR

Czytaj także

Grzegorz Małecki: jest w Polsce kilku twórców, których wyjątkowo nie cenię

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 20:30
Aktor Teatru Narodowego mówił w radiowej Jedynce, że współczesna sztuka jest pretensjonalna i daleka od problemów zwykłych ludzi. - Niestety coraz częściej tworzy się wielogodzinne "wybitne" spektakle, z których ludzie uciekają rzędami - przyznał Grzegorz Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Bonaszewski: nie robię podsumowań na koniec roku ani w ogóle

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 20:33
- To co było jest już prawie nieistotne. To co będzie, tego w ogóle nie ma. W związku z tym, czy to ma wszystko sens? Może istotne jest tylko to, co jest w tej chwili - mówił w Jedynce Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Tyszkiewicz: nie jestem bardzo rozrywkowa

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:24
- Nigdy nie chodzę na sylwestra, wybalowałam się w filmach. Podobnie nie lubię chodzić do krawcowych i nie mierzę kupowanych rzeczy, bo tyle się namierzyłam kostiumów, że już mi to zbrzydło - powiedziała Beata Tyszkiewicz w "Spotkaniu z mistrzem". A co sądzi o noworocznych postanowieniach?
rozwiń zwiń