X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
Audio
  • Weronika Grozdew i Jacek Jackowski o życiu, pracy i twórczości Oskara Kolberga (Kultura w radiowej Jedynce)
Kapela ludowa w strojach krakowskich
Kapela ludowa w strojach krakowskichFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Oskar Kolberg jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce", które zostały wydane w ponad trzydziestu tomach.

Fot.
Fot. 1 - opis pod tekstem

- Dzieło Kolberga jest ewenementem w skali światowej. Do tej pory chyba nie zdarzyło się w Europie ani na świecie, żeby tak się oddać pracy i zebrać tak ogromną ilość melodii w kontekście kultury. W jego czasach muzyka była czymś autonomicznym, a on już wtedy widział jej związek z obrzędowością, językiem, zwyczajami - powiedziała Weronika Grozdew. W radiowej Jedynce etnomuzykolożka podkreśliła, że folklorysta chciał badaniami objąć muzykę nie tylko Polski i sąsiadujących z nią krain, ale i dużo bardziej oddalonych terenów, jak Łużyce czy Chorwacja.

- Ten zasięg był jego odwołaniem do przedrozbiorowej wielkiej Rzeczypospolitej. Ale w swojej działalności przechodził wyraźną ewolucję - dodał etnomuzykolog Jacek Jackowski. Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że Kolberg - jako muzyk - w pierwszym etapie swojej pracy zbierał i publikował teksty pieśni wraz z opracowaniem muzycznym.

Jackowski dodał, że pod koniec życia Kolberga zaczęto używać fonografu, który pozwalał zapisywać muzykę w wiernej postaci. Dziś łatwość rejestrowania muzyki jest jeszcze większa i jest to ogromna zmiana od czasów wielkiego etnografa. - On miał do dyspozycji przede wszystkim swoją głowę i umiejętności muzyczne. Paradoks polegał na tym, że chciał uchwycić w zapisie to, co do końca uchwytne nie jest, czyli żywotność i magię muzyki tradycyjnej - wyjaśnił gość "Kultury w radiowej Jedynce" . Jego zdaniem Kolberg zrozumiał to, gdy zobaczył pieśń jako składnik szerzej rozumianej kultury.

Fot.
Fot. 2 - opis pod tekstem

Weronika Grozdew uważa, że dziś muzyka tradycyjna w Polsce ma się dobrze, dzięki ruchowi folkowemu, który narodził się w Polsce w latach 80. i 90. - Dziś jest ona właściwie elitarna - powiedziała. Mimo to z przeprowadzonego przez CBOS badania, w którym zapytano Polaków z czego znany jest Oskar Kolberg, tylko 8 proc. badanych znało odpowiedź. Goście radiowej Jedynki mają nadzieję, że Rok Oskara Kolberga pozwoli zaistnieć jego osobie i dziełu w świadomości społecznej.

Czy współczesna muzyka tradycyjna nawiązuje do spuścizny Oskara Kolberga? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Magda Mikołajczuk.

O tym, że rok 2014 będzie należał do Oskara Kolberga zadecydował Sejm 6 grudnia 2013 roku.

Fotografie:

1 - Karta z "Pieśni ludu polskiego: serya I", zebrał i wydał Oskar Kolberg. 1857. Źr. Polona.pl/domena publiczna

2 - Fotografia Oskara Kolberga zamieszczona w "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny." wyd. 1891przez Izydora Kopernickiego, wykonawcę testamentu Kolberga. Źr. Polona.pl/domena publiczna

(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gooral i "Mazowsze" roznieśli 19. Przystanek Woodstock!

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 09:28
- Wiele stereotypów już łamaliśmy na Przystanku Woodstock: grała orkiestra symfoniczna, wykonywane było "Bolero" Ravela, ale wczorajszy koncert zaskoczył wielu. Wielosettysięczna rockowa publiczność śpiewała "Oj, dana, dana" z Gooralem i Zespołem "Mazowsze" - mówi Krzysztof Dobies (WOŚP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkova: jestem jedyną kobietą na scenie folkowej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:01
- Ten styl jest u nas absolutną nowością. Trochę jak zespół The Corrs, który łączył folk z muzyką współczesną - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" piosenkarka Halina Mlynkova o swojej nowej płycie pt. "Po drugiej stronie lustra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Cicha i Bart Pałyga grają w tyglu kultur

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:33
- Niesamowite jest wielokulturowe bogactwo, które wpływa na człowieka, nawet jeśli on o tym nie wie - powiedziała w radiowej Jedynce Karolina Cicha, która razem z Bartem Pałygą nagrała płytę pt. "Wieloma językami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń