X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieme kino i rekonstrukcja bitwy. Jak to przekuć na dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 04:32
Rekonstrukcja pogromu oraz tajemnica schyłku życia pioniera kina - słuchowiska opowiadające o tych wydarzeniach zdobyły prestiżowe nagrody. Dlaczego ich twórcy podjęli się takich tematów? Jak to oddali w dźwięku?
Audio
  • Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU (Kultura w radiowej Jedynce)
Aktorzy podczas rekonstrukcji historycznej Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary zorganizowanej nad zalewem w Radymnie w lipcu 2013 roku
Aktorzy podczas rekonstrukcji historycznej "Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" zorganizowanej nad zalewem w Radymnie w lipcu 2013 rokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Znani są już laureaci konkursu na słuchowisko, zorganizowanego przez ZAiKS i Program Drugi Polskiego Radia z okazji 95-lecia stowarzyszenia ZAiKS oraz 85. rocznicy nadania pierwszego polskiego słuchowiska oryginalnego. Nagrodę główną zdobył Władysław Zawistowski za sztukę "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja". Napisał ją w reakcji na "rekonstrukcję"... pogromu wsi przez bandy UPA. Pogrom "rekonstruowano" na Lubelszczyźnie latem 2013 roku. Wątpliwości budzi sens tego typu przedsięwzięcia. W dodatku nie jest pewne, czy akurat te wydarzenia w ogóle miały miejsce.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autor nagrodzonego słuchowiska, Władysław Zawistowski mówi, że w przypadku pogromu nie mamy do czynienia z rekonstrukcją bajkowej i odległej w czasie bitwy, tylko odtworzeniem zbrodniczego aktu przemocy. - Pojawia się pytanie, czemu ma służyć taka rekonstrukcja. Co właściwie chcemy pokazać młodym ludziom? - tłumaczy autor nagrodzonego słuchowiska w "Kulturze w Radiowej Jedynce".
Władysław Zawistowski jednocześnie wyraża obawę odnośnie sięgania do tego typu historii, bo jak mówi, jest to drastyczne przekroczenie w stosunku do ofiar i świadków tych wydarzeń. - Przychodzą młodzi ludzie i jest to dla nich pyszna zabawa. To sprzeczne z doświadczeniem historycznym - komentuje Władysław Zawistowski. Jak dodaje, wojna jest strasznym poniżeniem godności, upokorzeniem i cierpieniem. Problemem staje się pokazywanie tego typu doświadczeń w kontekście rozrywki i zabawy, jaką jest rekonstrukcja.
Słuchowiska w Polski Radiu >>>
Druga nagroda przypadła Monice Milewskiej za "Podróż na Księżyc" - historię o Georges'u Meliesie oraz - ex aequo - Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Monika Milewska wprowadza w tajemnicę schyłku życia Meliesa, jednego z pionierów kina, autora słynnej "Podróży na Księżyc". Jest to więc poniekąd słuchowisko o niemym kinie.
Rozmawiał Michał Montowski.
sm, pg

Zobacz więcej na temat: KULTURA słuchowisko TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:46
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zachęcamy do wysłuchania nagrania z uroczystości wręczenia nagród.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bitwa nad jeziorem Smęt". Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:00
Teatr Polskiego Radia zaprasza do radiowej Dwójki na premierę słuchowiska Władysława Zawistowskiego pt. "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Już w najbliższą niedzielę o godz. 18.oo!
rozwiń zwiń