Autor książki "Szczęśliwa ziemia": nie potrafię pisać kompetentnie o kobietach

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 12:10
- Znam kobiety tylko w dwóch obszarach: jako matkę-opiekunkę i jako kochankę-partnerkę. Nie znam niczego poza tym - mówi w Jedynce Łukasz Orbitowski, który w książce "Szczęśliwa ziemia” stworzył plejadę przerażających postaci kobiecych.
Audio
  • Szczęśliwa ziemia, która wcale nie jest szczęśliwa (Moje książki/ Jedynka)
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiFoto: Urszula Dziurzuńska/Fru Fru Studio

"Szczęśliwa ziemia" opowiada historię pięciu chłopców, wychowujących się w małej miejscowości, z której każdy chce wyjechać. Po maturze młodzieńcy zostają połączeni tajemnicą, która kładzie się cieniem na ich dalszych losach. - 15 lat temu prowadziłem dom otwarty w pobliżu Plant w Krakowie. Z tłumu, który mnie odwiedzał, wyłonił się twardy przyjacielski człon i to właśnie im dedykowałem książkę - mówi pisarz.
Prowadząca audycję "Moje książki" mówi, że kobiety opisane w "Szczęśliwej ziemi" mają skłonności autodestrukcyjne, zachwianą osobowość i np. robią obsesyjne porządki, próbują popełnić samobójstwo. Autor przyznaje, że na przerażający obraz pań w książce wpływa to, że ich nie rozumie. - Nie mogę przeniknąć do kobiecego świata. W książce uciekam w aberracje osobowościowe, bo płeć piękna jest dla mnie zagadką tak dużą, że nie czuję się jeszcze na siłach, by opisać was w sposób szczery i kompetentny - opowiada Łukasz Orbitowski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Pisarz wyjaśnia, że tytuł książki kontrastuje z jej zawartością. - Przez całe życie próbuję napisać coś wesołego i nigdy mi nie wychodzi - żartuje autor. Jak dodaje, wydaje mu się, że powodem, dla którego ludzie sięgają po jego książki jest fakt, że są one szczere.

Za książkę "Szczęśliwa ziemia" Łukasz Orbitowski był nominowanydo tegorocznych Paszportów "Polityki" w dziedzinie literatury.
Paszporty "Polityki" przyznane. Zobacz, kto je dostał >>>

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
sm, pg

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta poezja smakuje najlepiej: ubiera w słowa najtrudniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 05:53
Po co czytamy poezję? Co nam ona daje? Czego w niej szukamy albo nie znajdujemy? O poezji rozmawialiśmy m.in. z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret Śródziemia. Tolkien i stworzone przez niego światy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 22:06
Urokowi takich powieści jak "Hobbit" czy "Władca pierścieni" uległy miliony czytelników na całym świecie. Jak Tolkien, głęboko wierzący katolik o konserwatywnych poglądach, mógł wymyślić tak fantastyczne światy?
rozwiń zwiń